Rusové v nájezdech zdolali Švédy, Finové si připsali utrápené vítězství s Běloruskem

Hokejové mistrovství světa za sebou má první dva zápasy. V pařížské skupině se Finové protrápili k vítězství 3:2 nad Běloruskem. V Kolíně nad Rýnem se utkaly dvě těžké váhy. Rusové v samostatných nájezdech nakonec porazili Švédy těsně 2:1.

Paříž/Kolín nad Rýnem (Aktualizováno: 19:00 5. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Tělegin (vlevo) a autor branky Sergej Andronov se radují z ruského gólu.

Ivan Tělegin (vlevo) a autor branky Sergej Andronov se radují z ruského gólu. | Zdroj: Reuters

Rusové měli v Kolíně nad Rýnem povedený start do zápasu. V prvních dvanácti minutách si vypracovali čtyři velmi dobré brankové příležitosti. Nejblíže gólu byl hned v páté minutě Dadonov, který ale trefil tyč Fasthovy branky.

Po neproměněných šancích sborné se ke slovu dostali Seveřané. V patnácté minutě nahrál od mantinelu Victor Rask na Eliase Lindholma a posila z NHL zamířila přesně mezi betony brankáře Vasilevského. Do konce prvního dějství přebrali otěže Švédové, ale svůj náskok už nepojistili.

Ani ve druhé třetině se nehrálo příliš defenzivní utkání, ale góly v prostřední části nepadaly. Největší šanci Rusů na vyrovnání měl Mirnov, ale z mezikruží vůbec netrefil branku.

Srovnání tak přišlo až po obrátce. Barabanov za Fasthovou svatyní vyhrál branku, našel na bližší tyči Sergeje Andronova a ten rychlou střelou vyrovnal. Duel dvou silných soupeřů nakonec přes všechny příležitosti dospěl až do samostatných nájezdů. Jediným úspěšným střelcem v nich byl Rus Artěmij Panarin.

Dva rychlé zásahy, potom půst

Finům se povedl začátek utkání a ve třetí minutě šel do vedení po spolupráci dvou posil z NHL. Valtteri Filppula přihrál na pravý kruh Ahovi, který z úhlu pohotově prostřelil Lalandea mezi betony. Za 146 vteřin udeřil tým kouče Lauriho Marjamäkiho znovu. Osala využil toho, že měl Lalande zakrytý výhled a zamířil z pravé strany z bodu na vhazování přesně.

Bělorusové na konci úvodního dějství odolali v dlouhém oslabení včetně 41 vteřin ve třech proti pěti, a když Finové nevyužili ani další šance ve druhém dějství, dočkal se soupeř ve 39. minutě. Bělorusům pomohla ke snížení chyba brankáře Korpisala, který ztratil za brankou puk a po Stefanovičově přihrávce zamířil do prázdné branky Šarangovič.

Ve 45. minutě se dočkal tým Davea Lewise vyrovnání, když Graborenkovu střelu tečoval před finským gólmanem Kovyršin. Za pět minut ale vrátil Finům vedení při Korobovově vyloučení Savinainen, který před brankovištěm zakončil kombinaci Aha a Rantanena. Obhájci stříbra z loňského šampionátu v Rusku uhájili těsný náskok i při následných dvou oslabeních.

Mistrovství světa v hokeji v Německu a Francii:
Skupina A – Kolín nad Rýnem:
Švédsko – Rusko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 15. E. Lindholm (V. Rask, Hedman) – 44. Andronov (Barabanov, Provorov), rozh. sam. náj. Panarin. Rozhodčí: Salonen (Fin.), Stricker – Kaderli (oba Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 18537.

Finsko – Bělorusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Aho (Filppula), 6. Osala, 50. Savinainen (Rantanen, Aho) – 39. Šarangovič (Stefanovič), 45. Kovyršin (Graborenko). Rozhodčí: Hribik (ČR), Piechaczek (Něm.) – Jensen (Dán.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5078.