Američtí hokejisté musí projít sítem soutěží a draftů. ‚Jsou psychicky odolnější,‘ všímá si Sivek

Čeští hokejisté narazí ve čtvrtfinále mistrovství světa na jednu z hokejových velmocí - USA. Česko je sice podle statistik mezinárodní federace člensky třetí největší zemí - má něco přes 110 tisíc registrovaných hráčů, ve Spojených státech jich je ale víc než pětkrát tolik. A děti a mladíky čeká v zámoří hodně dlouhá cesta, pokud si chtějí zahrát mezi nejlepšími.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA mají přes půl milionu registrovaných hokejistů | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Aby se američtí hokejisté dočkali podobných oslav gólů od komentátorů NHL, musí projít obrovským sítem. Už v juniorských soutěžích, včetně prestižní USH, jsou výběry hráčů – drafty.

Navíc, když nejsou hokejisté od mládí superhvězdami, musí si později vybojovat svoje místo v NHL na farmě nebo se prostě ukázat v jiné soutěži, třeba na univerzitě. Základna je ve Spojených státech obrovská, dokáže vyprodukovat spousty výborných hráčů.

Roli může hrát i jejich výchova jako lidí. „Ti kluci jsou daleko sebevědomější. Když se jim nepodaří zápas, tak se v tom nepiplají. Oproti Evropanům jsou z mého pohledu psychicky silnější,“ vysvětluje Radiožrunálu Michal Sivek.

Dvojnásobný juniorský mistr světa z let 2000 a 2001 zažil boj o NHL na farmě. A tehdy poznal, jak rychlou je nižší AHL soutěží, třeba proti evropským ligám.

„Intenzita tréninků a zápasů je daleko větší. Všichni kluci si uvědomují, že když nezahrají pár zápasů nebo se na něco vykašlou, tak tam hned jsou další tři hráči ze záložní farmy,“ říká v současnosti hráčský agent Michal Sivek, který si vyzkoušel i elitní NHL.

Jak silný tým připravili Američané pro letošní mistrovství světa, poznají od 16.15 ve čtvrtfinále čeští hokejisté. A na Radiožurnálu můžete poslouchat přímý přenos celého zápasu, server iROZHLAS.cz nabídne online.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme