Basketbalistky se zabydlují v Hradci Králové. Před ME si potřebují zvyknout na místní halu

Před sedmi lety české basketbalistky dokázaly naplno využít domácího prostředí a staly se v Karlových Varech vicemistryněmi světa. Teď si jejich nástupkyně přejí, aby něco podobného dokázaly na nadcházejícím evropském šampionátu. Ten bude od pátku hostit Praha a Hradec Králové.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České basketbalistky prohrály s Černou Horou, s míčem Ilona Burgrová | Foto: Václav Mudra/ ČBF

Právě na východě Čech v hokejové hale odehrají základní skupinu i svěřenkyně trenéra Ivana Beneše. „Je zde trochu jiný prostor, na který nejsme běžně zvyklí, protože v takové hale u nás nikdo nehraje," upozorňuje český kouč, že basketbalové stánky u nás jsou mnohem menší.

Jeho výběr hráček je navíc poměrně mladý a nezkušený. Podle pamětnice posledního domácího vrcholového turnaje Ilony Burgrové by ale předělaný zimní stadion neměl být problémem. „Šampionáty se v minulosti hrály v podobných arénách," říká. Druhé vicemistryni světa z roku 2010 Kateřině Elhotové prostředí v Hradci Králové také vyhovuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalistky se připravují na domácí mistrovství Evropy

Aby si na místní prostředí se spoluhráčkami co nejvíce zvykly, trénují basketbalistky v Hradci už nějaký čas. Turnaj navíc odstartuje až v pátek. Že jde aklimatizace poměrně dobře, dokládá i fakt, že obě přípravná utkání s Chorvatskem Češky vyhrály.

„První trénink byl nic moc, ale potřebovaly jsme si zvyknout na velký prostor kolem palubovky a přizpůsobit se," prozrazuje po premiérovém oficiálním startu v českém dresu naturalizovaná Američanka Kia Vaughnová. Americká pivotka hraje za pražský USK a jako jediná v podobných halách hrávala v zámoří WNBA.

Šatny jsou prostorné, ale nevoní

Nové prostředí může podle trenéra Beneše výrazně ovlivnit především orientaci, přihrávku a střelbu. V té by především z delší vzdálenosti měla vynikat kapitánka výběru Kateřina Elhotová. „Prostor v rohu je trochu matoucí, především kvůli světlu z venku. Nejsem na to zvyklá, ale proto jsme tady takhle včas," říká sedmadvacetiletá křídelnice.

Problém není ani s palubovkou, což se občas stává. „Především u těch, které se skládají až přímo takhle v prostorách. Nejsou úplně vždycky rovné a ne každý povrch odráží míč stejně. Problematických míst je tu však minimum," vysvětluje Burgrová. Zároveň doufá, že fanoušci vytvoří v dějišti turnaje vynikající atmosféru.

České basketbalisty zdědily kabinu po hokejistech Hradce Králové, kteří na stadionu tráví převážnou část roku. „Šatny jsou dál od hřiště, ale jsou prostornější, což nám vyhovuje. Akorát úplně nevoní, ale musíme si zvyknout," říká s úsměvem Pavla Švrdlíková, která se chystá na první seniorskou reprezentační akci.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme