V posledním týdnu se toho dá víc zkazit, než natrénovat, tvrdí před maratonem vytrvalec Pernica

Chce to aspoň půl roku tréninku a pak se dá zvládnout i maraton. Jestli toto tvrzení platí, ověřuje na vlastní kůži reportér Radiožurnálu Tomáš Kohout. Výsledku bychom se měli dočkat tuto neděli, kdy se poběží Pražský maraton. Hodně vytrvalců na něm zažije svou premiéru, a právě ti možná nevědí, co udělat v posledních dnech před startem, aby jak se říká, nezazdili celou přípravu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Nikola Šrámková

Jsou lidé, kteří se na maraton připravují delší dobu, nic je nebolí, akorát neví, co dělat v posledním týdnu. Možná je napadne i myšlenka otestovat, co vlastně vydrží. Ale je to dobře, nebo špatně?

„Samozřejmě je to špatně. Ten poslední týden je obecně většinou doporučeno jen odpočívat, především u hobby běžců. Výkonnostní běžec používá ještě nějaké úseky, kterými to naladí, což by toho hobbíka úplně zazdilo. Výkonnostní běžec je na těžký trénink zvyklý až skoro do poslední chvíle, ale v posledním týdnu se toho dá víc zkazit, než natrénovat,“ říká atletický trenér a sám vytrvalec Jan Pernica, když spolu s Kohoutem klusali po pražské Ladronce volným tempem pod sedm minut na kilometr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spousta běžců se postaví na start maratonu poprvé v životě. Rady pro ně má vytrvalec Jan Pernica.

Více se toho dá zkazit i v jídle, při protahování a dalších činnostech v závěrečném týdnu. Zatím ale zůstaňme u samotného běhání. Jakým tempem a kolik kilometrů by tedy měl závodník amatér v posledních dnech před startem zdolat?

„Pohybovat se spíš jenom v pásmu obecné vytrvalosti a na úrovni třeba svojí poloviční běžné kilometráže, což je samozřejmě jenom doporučení. Opravdu je to individuální,“ vysvětluje Jan Pernica. Je potřeba zdůraznit, že jsou to opravdu základní rady. 

Každý běžec by měl z tréninku znát své tělo a tušit, jak je na tom. Obecně ale platí jedna hlavní zásada: zůstat v klidu. Pokud vás znervózní listování tréninkovým deníkem, nebo zjistíte, že někdo jiný naběhal o x desítek kilometrů víc, nesnažte se to v závěru dohnat. Jen byste se mohli zničit, a těžší trénink by se stejně projevil tak za dva, za tři týdny.

„Takže bez úseků, bych to doporučil klidně jenom jako volné běhání. Tím se prostě nic nezkazí. Trénink by měl být už v těch předchozích etapách,“ pousmál se běžec a atletický trenér Jan Pernica. 

Rady pár dní před maratonem:

  •  Snížit tempo (relaxační běh)

  • Nesnažit se dotrénovat, co člověk nenaběhal

  • Běžet méně (snížit objem na polovinu)

* Rady jsou univerzální. Záleží na zdravotním stavu a formě.

V úterý se na webu dočtete další rady. Tentokrát bude radit odborník na výživu, co v týdnu před startem jíst. 

Tomáš Kohout, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme