V Tampě se předvedla budoucnost českého ženského tenisu, Fed Cup chystá nový hrací systém

Dlouho nepoznanou situaci zažívá fedcupový kapitán Petr Pála. Po třech titulech v řadě jeho svěřenkyně tentokrát neprošly do finále, a tak budou mít více než půlroční přestávku do začátku další sezony. V ní by se mohly představit i některé hráčky, které si teď v Americe atmosféru i zápasy ženské týmové soutěže vyzkoušely.

Tampa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Siniaková s kapitánem Petrem Pálou | Zdroj: ČTK

„Bylo to super, hodně vyrovnané. Holky pracovaly, bojovaly. Těším se, až je zase uvidím. Věřím, že tohle jim pomůže i v kariéře. Jak máme široký kádr, tak tyhle holky nabírají zkušenosti, může se to různě namíchávat," těší Petra Pálu po semifinále Fed Cupu v USA.

Bez obvyklých opor posledních let se mladá sestava držela až do závěrečné čtyřhry. 20letá Kateřina Siniaková i teprve 17letá Markéta Vondroušová si připsaly první singlové výhry a ukázaly, že ženský tenis má kde brát.

„I ty nejlepší budou zase hrát. Přál bych si, aby se holkám dařilo, aby Péťa mohla hrát turnaje," nevzdává se Petr Pála služeb velkých opor posledních let Petry Kvitové, počítá pochopitelně i s dalšími Karolínou Plíškovou, Lucií Šafářovou nebo třeba Barborou Strýcovou.

A tak i mladičká Markéta Vondroušová tuší, že to ještě nějakou dobu může mít složité, aby se do týmu vrátila. „Když budou hrát naše nejlepší holky, bude to těžké. Ale je super, že jsem tu mohla být, i když to nevyšlo. Předvedly jsme docela dobré zápasy," říká 17letá tenistka.

Týmové soutěže má ráda i Kateřina Siniaková a široká základna tenistek, které chtějí týmovou soutěž hrát, se může příští sezonu kapitánovi obzvlášť hodit. I když ještě nejsou změny odhlasované, počítá se se závěrečným turnajem pro čtyři týmy, a rozšířením elitní světové skupiny z osmi na 16 celků.

„Je to těžké, když hrajete 20 turnajů za rok a k tomu přidat tři neděle Fed Cupu... My jsme hrály jen jeden týden, takže to bylo jednoduché," vzpomíná Martina Navrátilová.

Třetí změna systému

Když získala v roce 1975 fedcupový titul pro Československo, musela se svou spoluhráčkou Renátou Tomanovou zdolat pět zemí během jednoho týdne a na jednom místě, v polovině devadesátých let, to už dávno reprezentovala Spojené státy, zažila změnu na elitní skupinu pro osm týmů se třemi termíny zápasů, jak se to hraje dodnes, příští rok zřejmě pozná jako komentátorka zase jiný model.

O uvažovaném modelu s finálovou čtyřkou sice není definitivně rozhodnuto, hlasovat se bude v létě, Navíc by se nezamlouval menším zemím, bez grandslamových a velkých turnajů.

„Myslím, že to je hrozná škoda pro země, jako jsme my. Myslím, že to bude tlačené ze strany Američanů. Domácí zápas se nedá ničím nahradit, takovou podporu člověk nikde nemá," myslí si kapitán Petr Pála.

Pak by zbývalo jedině finálový turnaj organizovat. Není to vyloučené, že se třeba zrovna Česko s velkou základnou dobrých tenistek bude v takovém případě hlásit, ale to by také pro pořadatele znamenalo jít do velkého rizika. Místo se určuje dlouho dopředu a nikdo nemá jistotu, že se zrovna daná země mezi nejlepší čtyři kvalifikuje.

Stejně jako se mluví o zavedení finálového turnaje pro čtyři nejlepší celky, se uvažuje o rozšíření týmů v elitní skupině z osmi na šestnáct, jednotlivých kol a termínů v kalendáři by tak neubylo, ale přibylo by kvalitních tenistek, které by o titul v jednom roce mohly bojovat.

„Spousta zemí má skvělé hráčky a hrají o sestup, nebo dokonce sestoupily. Bylo by to lepší a zajímavější, možná by i hrály všechny hráčky, třeba by to nikdo nebojkotoval," přemýšlí Kristýna Plíšková.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme