Sprinter a dálkař Carl Lewis slaví padesátiny

Deset olympijských medailí z toho devět zlatých. Taková je medailová vizitka amerického atleta Carla Lewise, který dnes slaví své 50. narozeniny, a tak není od věci připomenout si kariéru této ikony světového sportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carl Lewis | Foto: Olympic.org

Frederick Carlton Lewis, jak zní jeho celé jméno, se narodil 1.července v roce 1961 v Alabamě. Mimořádný atletický talent svými výkony udivoval už od mládí. Neměl nejlepší krok, start a ani nejvyšší frekvenci, celkově však byl nejrychlejší.

Proslul uvolněným a lehkým během. Ve třinácti letech dolétl ve skoku dalekém na hranici 5,5 metru, v šestnácti zaběhl stovku za 10,6 sekundy a jako osmnáctiletý přeskočil osmimetrovou hranici. V roce 1979, po první velké medaili, kterou byl bronz na Panamerických hrách, přijal vycházející hvězdičku pod svá křídla trenér Tom Tellez a k dálce přidal svému svěřenci i sprint.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sprinter a dálkař Carl Lewis slaví padesátiny

„Bylo to velmi, velmi jednoduché. Prostě jsem jen dělal co mě bavilo. Už jako malý jsem toužil vyhrávat, chtěl jsem skočit nejdál a být nejrychlejším ze všech. Vůbec jsem si ale nedokázal představit, co všechno v atletice dokážu. Tehdy jsem prostě jen běhal," říká ke svým začátkům Carl Lewis.

Na premiérovém MS v Helsinkách v roce 1983 se tehdy dvaadvacetiletý atlet stal spolu s Jarmilou Kratochvílovou hlavní hvězdou - zvítězil ve stovce, dálce i krátké štafetě. Na své první olympiádě v Los Angeles o rok později vybojoval hned čtyři vítězství, když triumfoval i ve sprintu na 200 metrů.

„Dostal jsem se mezi elitu. To, co jsem dokázal v roce 1984, nebyla náhoda. Tvrdě jsem trénoval, ale zároveň jsem měl z atletiky obrovskou radost. Možná právě to, že jsem se u své práce tak dobře bavil, ze mě udělalo v té době nejlepšího. Byl jsem číslo jedna," vzpomíná král Carl na nezapomenutelnou olympiádu.

Lewisovy statistiky jsou jen stěží napodobitelné. Devětkrát stanout na nejvyšším stupínku už dokázal na olympijských hrách v atletice pouze finský vytrvalec Paavo Nurmi. Lewis navíc čtyřikrát po sobě zvítězil na OH ve stejné disciplíně, skoku do dálky, což se mezi atlety dosud podařilo pouze diskaři Alu Oerterovi.

„Bylo to jako ve snu. Celá má kariéra. To není jen o olympiádách. Závodil jsem snad v každém koutu světa a všude jsem chtěl vyhrát. Ať už to bylo mistrovství světa nebo exhibice pro děti v Africe. Samozřejmě nebylo vždy všechno růžové, ale vzpomínám na ta léta rád. Byl to život krásný a dlouhý," vzpomíná Carl Lewis, který dnes slaví své 50. narozeniny.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme