Tvrdá ruka trenéra Kváče byla dobrá, vzpomíná rekordmanka Kratochvílová

Neuvěřitelných třicet let je na čele světových atletických tabulek výkon Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů. Podle jejích slov ji v roce 1983 ani nenapadlo, že by její rekord mohl vydržet tak dlouho a stát se nejstarším ze všech venkovních. V tom samém roce zvítězila v anketě o nejlepšího sportovce ČSSR a mimo jiné byla i hostem vysílání Československého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarmila Kratochvílová | Foto: Jan Sklenář

„Největší soupeřka je Marita Kochová, no a další soupeřkou je pak naše Táňa Kocembová. A taky další a další závodnice, které běhají čtyři sta metrů – hlavně ty z NDR a Sovětského svazu,“ vypočítávala Jarmila Kratochvílová před 30 lety v pořadu Domino své největší soupeřky.

Rok 1983 by se dal z jejího pohledu označit jako veleúspěšný, protože kromě světového rekordu z Mnichova vybojovala dva tituly mistryně světa v Helsinkách. Doba byla ale jiná a výjezdy za hranice východního bloku se daly spočítat na prstech jedné ruky.

Ten závod jsem vůbec běžet neměla, říká o 30 let starém rekordu Kratochvílová

Číst článek

„V té době to bylo takové… někde vyhrát v těch zemích, kam bylo těžké vyjet… Potom viz olympiáda, někdo řekne, že tam nepojedeme, no tak tam nepojedeme - nikdo by to ani nenapsal, kdybych řekla, že tam chci jet, aby je nevyhodili z novin,“ vysvětluje světová rekordmanka, proč bylo téměř povinností atleta závodit, když už dostal povolení vyjet na západ. A to rozhodně sportovci ve svých rukou neměli.

Světový rekord Jarmily Kratochvílové odolává atletkám už 30 let

Číst článek

„Neměli jsme pasy, všechno bylo na ČSTV, nikdo by nám pas nevydal. Takže si myslím, že ženské se strašně snažily aspoň něco mít, něco málo,“ přemýšlí Jarmila Kratochvílová nad tím, proč je stále v tabulkách venkovních světových rekordů 11 ženských výkonů z 80. let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jarmile Kratochvílové pomohla ke světovému rekordu i tvrdá ruka trenéra Miroslava Kváče

Oproti tomu mezi muži vydržely jen dva - v hodu diskem a kladivem. I tato fakta jsou příčinou mnohých spekulací o tom, jestli byly tehdejší rekordy vytvořeny bez zakázaných prostředků. Jisté ale je, že za nimi stála obrovská porce dřiny. A tu poznala Jarmila Kratochvílová s trenérem Miroslavem Kváčem víc než kdokoli jiný.

„Chlap a ještě voják, měl to v krvi. I když jsme se hodněkrát hádali, pak člověk musel říct, že to bylo dobře, ta tvrdá ruka,“ dodává stále velmi vitální světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme