Fotbalisté Maďarska jsou historicky nejčastějším českým soupeřem

Před šedesáti lety šlo o jednoho z nejatraktivnějších protivníků, teď jde pro změnu o nejčastějšího soupeře. Čeští fotbalisté si v přípravě na klíčovou část světové kvalifikace zahrají s Maďarskem, se kterým se večer utkají už po dvaačtyřicáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský kanonýr Ferenc Puskás | Foto: fotbal.cz

Když se na stadionu Ference Puškáše představili čeští fotbalisté naposledy, sledovalo je 40 tisíc fanoušků, a to šlo také o přípravu, podobně jako dnes. Byl duben, rok 1978, a domácí slavně zvítězili 2:1. Maďaři měli tehdy v sestavě třeba výtečného útočníka Tibora Nilasiho, Čechoslováci několik úřadujících evropských šampionů včetně Antonína Panenky.

Dnes přijde do ochozů všesportovního a ne zrovna útulného stadionu určitě méně lidí než tenkrát, den před utkáním bylo podle místních pořadatelů prodáno asi 12 tisíc vstupenek. A atmosféra rozhodně nebude taková, ve které komentoval třeba legendární rozhlasový reportér Josef Laufer v období mezi dvěma světovými válkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii česko-maďarských fotbalových soubojů se věnoval Jaroslav Plašil

V té době se český respektive československý a maďarský reprezentační výběr utkávaly prakticky každý rok, někdy i dvakrát. Vždyť od roku 1926 do roku 1937 na sebe narazily osmnáctkrát. Vůbec nejkvalitnější tým měli Maďaři v padesátých a šedesátých letech v éře výtečného fotbalisty Ference Puskáse, ve které získali olympijské zlato či stříbro z mistrovství světa, a ve které dali tehdejším Čechoslovákům hned třikrát po pěti gólech.

Ale v současnosti už to tak slavné není, Maďarům se moc nedaří na klubové a ani na reprezentační úrovni, na velké akci typu evropského nebo světového šampionátu nebyli od roku 1986, i když teď na tom v aktuální kvalifikaci o postup na mistrovství do Brazílie tak špatně nejsou.

Fotbalisté chtějí na stadionu Ference Puskáse „koncertovat“ jako kdysi kapela Queen

Číst článek

„Víme, jaká je jejich situace ve skupině, kde to mají rozehranné poměrně dobře. A teď je čeká také těžký závěr. Spíš koukáme ale na sebe, jak budeme chtít hrát,“ naráží kouč Michal Bílek na zatím druhou a v tuto chvíli barážovou pozici Maďarů ve skupině "D" i na trochu horší situaci českého týmu, který chce ale ve své kvalifikační skupině "B" druhou příčku nakonec obsadit. Právě dnešní přípravný duel k tomu má pomoci, s tím, že dobrý výsledek by byl v tomto případě vítaným bonusem.

Pro obě reprezentace jde o důležitý odrazový můstek do závěru kvalifikace MS

„Všichni víme co se děje, když nám nevyjde přípravné utkání. Musíme to brát ale opravdu tak, že je úvod sezóny a že chceme vidět hlavně hráče v akci. Za tři týdny jdeme do velmi důležitého konce naší kvalifikační skupiny a chceme to mít v klidu. Takže i tento výsledek je velice důležitý, i když ne úplně směrodatný,“ říká kouč Michal Bílek před dnešním přípravným duelem, který začne ve 20 hodin a 30 minut. Přání a realitu můžete porovnat také u nás. Z první půle Vám nabídneme reportážní vstupy, druhý poločas už odvysíláme celý v přímém přenosu.

Jaroslav Plašil, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme