Konec všem nadějím. Češi sice zvítězili na Maltě, na MS ale nepostoupí

Čeští fotbalisté sice zvítězili v předposledním utkání kvalifikace o mistrovství světa v Brazílii na hřišti Malty 4:1, zároveň ale přišli o poslední šanci na postup na šampionát. Konec českým nadějím definitivně učinila výhra fotbalistů Islandu, kteří tříbodovým ziskem na hřišti Kypru rozhodli o tom, že druhý tým kvalifikační skupiny B nepostoupí do závěrečné baráže.

Čeští fotbalisté porazili Maltu 4:1, na mistrovství světa se ale nepodívají

Čeští fotbalisté porazili Maltu 4:1, na mistrovství světa se ale nepodívají | Zdroj: Reuters

Češi sice díky zaváhání Bulharů, remíze Dánů a především svému vítězství na hřišti Malty stále mají teoretickou šanci na konečné druhé místo, to ale ve skupině B na postup do baráže stačit nebude. Při lichém počtu kvalifikačních skupin totiž druhý tým s nejméně body v rámci celého kvalifikačního hodnocení do baráže nepostoupí. A taková situace nastala právě ve skupině B.

Situace českého týmu byla už před zápasem s Maltou velice složitá. Mužstvo zářijovými prohrami s Arménií a Itálií v podstatě udusalo veškeré postupové naděje. U týmu následně skončil trenér Michal Bílek, na jeho místo byl pro zbytek kvalifikace dosazen dosavadní asistent Josef Pešice.

Nový reprezentační kouč zažil premiéru v roli hlavního trenéra právě v dnešním utkání na Maltě. K dispozici však neměl obvyklého kapitána Tomáše Rosického, který se na přání svého klubu, londýnského Arsenalu, zbylých kvalifikačních duelů neúčastní.

Skvělý český začátek

Do utkání vstoupili Češi skvěle. Skóre otevřel hned ve 3. minutě defenzivní záložník Tomáš Hübschman, který střelou z 30 metrů překonal brankáře Habera. Míč byl ještě tečován jedním z domácích obránců, a tak strážce domácí svatyně na střelu reagovat nedokázal.

Po Hübschmanově trefě se k několika zajímavým pokusům dostali také Malťané. Do dobré příležitosti se hnal Mintoff, Čech ale těsně před dotírajícím záložníkem zasáhl. Fantastický zákrok vytáhl český brankář také ve 20. minutě, kdy měl po hrubce Sivoka vyrovnání na kopačkách domácí Mifsud.

V následujících minutách Češi znovu zabrali a po několika náznacích šancí přišla jedna gólová. Ve 34. minutě ji využil David Lafata, který který po centru Rajtorala uspěl v souboji s domácím gólmanem a hlavou poslal svůj tým do vedení 2:0.

Gólový úvod druhé půle

Slušný náskok udrželi Pešiceho svěřenci až do poločasového hvizdu. Dvoubrankový náskok ale hosté nedokázali udržet v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky. Chyba české obrany dovolila snížit aktivnímu Mifsudovi.

Výraznější vedení ale vrátil čtvrtfinalistovi posledního evropského šampionátu brzy po inkasované brance Václav Kadlec. Mladý útočník se prosadil po Lafatově sklepnutí a zvýšil na 3:1.

Ve zbytku utkání Češi vcelku pohodlně drželi svůj náskok, který ještě v poslední minutě utkání navýšil po centru z pravé strany střídající Tomáš Pekhart. Hosté tak zvítězili v utkání na Maltě 4:1, kvůli výsledkům jiných kvalifikačních skupin však definitivně přišli o šanci na postup do baráže o mistrovství světa.

Utkání kvalifikace fotbalového MS 2014:

Malta - ČR 1:4 (0:2)
Branky: 47. Mifsud - 3. Hübschman, 34. Lafata, 51. V. Kadlec, 90. Pekhart. Rozhodčí: Jug - Ahar, Stančin (všichni Slovin.). ŽK: Mifsud - Sivok. Diváci: 9000.

Malta: Haber - Camilleri (80. P. Fenech), Caruana (57. Agius), Dimech, A. Muscat - Mintoff, Briffa, R. Muscat, Failla (87. R. Fenech) - Cohen - Mifsud. Trenér: Ghedin.
ČR: Čech - Rajtoral, Sivok, Suchý, M. Kadlec - Hübschman - Dočkal, Hušbauer, Plašil - V. Kadlec (73. Pekhart, 90.+3 Vaněk), Lafata (85. Jiráček). Trenér: Pešice.

Kodaň: Dánsko - Itálie 2:2 (1:1)
Branky: 45.+1 a 79. Bendtner - 28. Osvaldo, 90.+1 Aquilani. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Arménie - Bulharsko 2:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Özbiliz, 87. Movsisjan - 61. Popov. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 45. Bodurov, 63. Djakov (oba Bulh.).