Švédsko 2:4 Česko

Pelta nebude samostatnosti fotbalové ligy bránit. Signál od klubů je silný, tvrdí

V českém fotbale začíná další zajímavý souboj o moc a peníze, který se povede v následujících týdnech. Na jedné straně kluby druhé a hlavně první ligy, jež už léta touží po nezávislosti, a na straně druhé Fotbalová asociace. Ta zatím i tyto dvě nejvyšší soutěže řídí. Zdá se, že půda pro tuhle v Evropě obvyklou autonomii profesionálních soutěží je teď už i v Česku přichystaná. Ale až tak hladké, jak by si kluby přály, to zase být nemusí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta

Miroslav Pelta | Foto: Filip Jandourek

„Stále jsme ale ještě na začátku. Musíme zahájit jednání o podpisu rámcové smlouvy mezi FAČR a LFA. Jednoduché nebude si vyjasnit vzájemné vztahy, kdo bude mít jaká práva a jaké výnosy a z čeho,“ řekl na setkání s novináři předseda FAČR Miroslav Pelta.

Mírní tak nadšení svého kolegy z výkonného výboru Fotbalové asociace Dušana Svobody, který se zároveň objevuje také na druhé straně barikády v čele boje za nezávislost profesionálních soutěží coby vyjednavač zvolený Ligovým shromážděním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda FAČR Miroslav Pelta očekává, že k osamostatnění profesionálních soutěží dojde. Jednání ale nebudou jednoduchá

„Mám se pokusit dojednat smlouvu k oboustranné spokojenosti. Očekávám, že proces bude trvat řádově čtyři pět týdnů. Myslím, že je vše na dobré cestě. Žádné velké konfliktní body nevidím,“ podotkl Svoboda.

„Dušan je velký optimista, já spíše střízlivý. Vždy, když jde o peníze, tak od stolu to vypadá v obecné rovině jednodušeji, než když se dají fakta a čísla na stůl a budeme si říkat, kdo má na co nárok,“ upozornil Pelta.

Složitá jednání ale neočekává. „Ze strany vlastníků ligových klubů je signál tak silný, že se proti tomu může hnutí těžko postavit. Ale je třeba, aby byla dohoda akceptovatelná pro obě strany,“ doplnil šéf českého fotbalu.

Fotbalové kluby si odhlasovaly osamostatnění profesionálních soutěží

Číst článek

Pelta se v téhle věci ocitá v kleštích svého dlouhodobého střetu zájmů majitele jabloneckého klubu a předsedy Fotbalové asociace. Angažovat se prý bude z pozice své svazové funkce, i když pokud se bude konečná dohoda blížit ideálu z pohledu ligových klubů, může z toho solidně těžit i jeho Jablonec.

Do autonomie sice nespadá citlivá a hodně podstatná věc, totiž Komise rozhodčích, která zůstane v gesci Fotbalové asociace, jinak si ale kluby mají soutěž řídit samy.

Samy si také od roku 2018, kdy končí současná smlouva, spravovat a prodávat vysílací práva, a zároveň by rády na rozdíl od situace v silných ligách na jihu a západě Evropy dál čerpaly peníze i od Asociace vydělané například úspěchy národního týmu.

O to všechno se bude hrát v následujících týdnech.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme