V NHL dnes proběhne draft, Češi v 1. kole nejspíš nebudou

V Chicagu ještě doznívají oslavy po vítězství tamních Blackhawks ve Stanley Cupu, pozornost odborné i laické hokejové veřejnosti se už ale obrací do New Jersey. Právě tam se totiž dnes koná letošní draft NHL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf NHL Gary Bettman přichází na vyjednávání o podobě nové kolektivní smlouvy | Zdroj: ČTK

Každoroční sešlost vedení týmů hokejové NHL se tentokrát, kvůli pozdějšímu konci sezóny, musela vtěsnat do jediného dne.

Takzvanou draftovou loterii vyhrál tým Colorada a jeho sportovní manažer Joe Sakic bude tak první, kdo získá práva na talentovaného amatérského hokejistu z juniorské, univerzitní či evropské hokejové ligy.

"Pro všechny v NHL je to velká událost, hlavně v Kanadě je to jedna velká párty. Po zkušenostech, co jsem zažil ve Winnipegu, vím, že hráč, kterého draftují si bude připadat jako v pohádce. Bere se to hodně vážně a fanoušci si hráče hned oblíbí," popisuje Ondřej Pavelec, který sám zažil draft na vlastní kůži.

Přehrát

00:00 / 00:00

nhl draft

V roce 2005 si ho ve druhém kole, jako 41. v pořadí vybrala Atlanta, tedy klub, který se později přesunul do Winnipegu. Pavelec je tak jedním z 381 českých hokejistů, které si kluby z NHL za 46 let trvání draftu vybraly do svých týmů. Z toho 39 v nejcennějším první kole.

"Měl jsem to štěstí, že jsem byl v Columbusu vybraný domácím týmem. Přihlíželo 19 tisíc lidí a bylo to jedno velké haló. Pro mladé kluky je to něco úžasného. Obzvláště pro ty, co jdou v prvním kole," vzpomíná Jakub Voráček, který byl Columbusem draftován v roce 2007 jako sedmý hráč v pořadí.

Pouze dvakrát si vybrali zástupci týmů z NHL českého hokejistu jako vůbec prvního. V roce 1992 Romana Hamrlíka a v roce 1999 Patrika Štefana. To se letos rozhodně nebude opakovat.

Největší šance na brzkou volbu z Čechů má nejlepší brankář všech letošních juniorských soutěží v Kanadě devatenáctiletý Patrik Bartošák. I tak se ale dá očekávat, že dříve než ve druhém nebo třetím kole své jméno neuslyší.

První kolo neznamená automaticky úspěch

Podle Jakuba Voráčka, ale nemusí věšet hlavu ani on ani další čeští mladíci, které by si mohly zámořské kluby vybrat třeba až šestém nebo sedmém kole

"V minulosti se už ukázalo, že hráči, kteří byli vybráni v prvním kole nedosáhli svého potenciálu. Naopak někteří hokejisté jako Zetterberg a Dacjuk nebyli draftováni vůbec nebo šli až hodně vzadu a dnes jsou jedni z nejlepších v lize," myslí si Jakub Voráček.

O výsledcích letošního draftu budou známy dnes večer a Radiožurnál o nich bude informovat.

Posila libereckých hokejistů Petr Vampola chce motivovat mladé hráče

Číst článek

Petr Kadeřábek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme