Cyklokrosař Ťoupalík se nechce po bronzu na MS mezi juniory ztratit

Česká cyklokrosová reprezentace se vrací ze světového šampionátu. V americkém městě Louisville zanechala dobrou stoupu. Tu největší teprve šestnáctiletý Adam Ťoupalík. V juniorském závodě vybojoval třetí místo, a na cestu přes Chicago a Londýn do Prahy si tak mohl přibalit bronzovou medaili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naděje českého cyklokrosu Adam Ťoupalík | Foto: Pavel Petr

Adam Ťoupalík je odchovancem táborské líhně. Vyrůstá v něm všestranně vybavený cyklista. Prosazuje se na silnici, cyklokros ale pro něj zůstává na prvním místě. Tvrdá příprava je samozřejmostí. Bez ní by zůstal jen průměrným závodníkem.

„Trénuju skoro každý den. I když mám den volno, tak to neznamená, že nic nedělám. Musím se jet aspoň lehce někam projet na kole, aby tělo neztuhlo. Samozřejmě je třeba zařadit i nějaké posilování. Je toho hodně. V zimě můžu být venku maximálně dvě hodiny, pak tak tu půlhodinu posiluji. V létě to jsou tři hodiny a víc,“ popisuje úskalí talent z jihu Čech.

V cyklokrosovém světě má pochopitelně své vzory. Nesnaží se je ovšem jen kopírovat. „Snažím se jít vlastní cestou, ale každý závodník se snaží napodobovat a vyrovnat těm nejlepším, což jsou Belgičané, Zdeněk Štybar a kolega z týmu Martin Bína.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Českou má velkou cyklokrosovou naději - juniora Adama Ťoupalíka

Od každého si zkrátka je co vzít. Že si Adam vybral správně, dokázal ziskem bronzové medaile na světovém šampionátu. Musel být spokojen. I když, a možná tím i trochu překvapí, ne tak docela.

„Nejlepší by byla zlatá medaile. Ta je ještě daleko. Jsem první rok v juniorech, mám hned bronz z MS a to je úžasné. Ovšem příští rok bych to ještě chtěl vylepšit. Je to pro mě o to větší motivace a chtěl bych příští rok jezdit na bednu pořád.“

Doma už získal titul mistra republiky. Ve Světovém poháru ale nikdy neskončil v první desítce. Vše si schoval pro nejprestižnější závod sezony. V té nadcházející bude pozici třetího nejlepšího juniorského závodníka planety muset obhajovat. Podobné výsledky fanoušci budou brát jako naprostou samozřejmost.

Škola a pak asi konec sezony

„Každý ode mě bude čekat výsledky. Když se mi pak nějaký závod nepovede, lidi si budou říkat, že medaile byla náhoda, ale já doufám, že ne."

Mistrovstvím světa sezona ještě zdaleka nekončí. Pro táborského cyklokrosaře ovšem s největší pravděpodobností ano. „Poradím se o tom s reprezentačním trenérem. Musím dát nějak dohromady školu a uvidím. Buď pojedu ještě jeden nebo dva víkendové závody v Belgii, nebo už ne.“

V nadcházející sezoně se šestnáctiletý jezdec opět objeví mezi juniory. Samozřejmostí by měly být starty v domácí pohárové soutěži. Nutná je ovšem především konfrontace s cyklokrosovým světem. „Zatím o tom nepřemýšlím, ale asi bych od příštího roku chtěl absolvovat víc závodů v Belgii,“ líčí své plány Adam Ťoupalík.

Pavel Petr, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme