Cyklokrosaři poprvé v historii odletěli na MS do USA
Česká cyklokrosová reprezentace vyrazila vstříc nové zkušenosti, z ruzyňského letiště zamířila do amerického města Louisville. Za oceánem se totiž poprvé uskuteční mistrovství světa.
Světový šampionát ve Spojených státech je plný očekávání. Těžko se odhaduje, co může mistrovství světa nabídnout. Češi věří, že lepší výsledky než před rokem, kdy na domácí trati kralovali Belgičané.
Nový je způsob cestování. V předchozích letech stačilo naplnit po střechu doprovodné vozy. Tentokrát bylo nutné vše důkladně připravit tak, aby nebyl problém s leteckou přepravou. Mimochodem, bylo třeba počítat s dvojím přestupem.
„Každého se ptáme, co bude mít za věci a jaké bude mít požadavky. Podle toho se dávají dohromady materiálové věci, máme určenou váhu i rozměry zavazadel, která můžeme dát do letadla. Tomu se vše podřizuje, připravujeme to dlouho dopředu,“ prozradil ještě před odletem reprezentační trenér Stanislav Bambula.
Spojené státy americké poprvé hostí mistrovství světa cyklokrosařů. Ti čeští chtějí samozřejmě uspět
Každý z jezdců se skutečně musel přizpůsobit. I Martin Bína, vítěz posledního závodu Světového poháru v Nizozemsku.
„Chci tam mít všechna tři kola, která mám připravená na celou sezonu, plus další páry kol. Uvidíme, jak to tam všechno dostaneme, doufám, že nebude žádný problém,“ věřil druhý muž z republikového šampionátu.
Kam vlastně mohou jezdci materiál složit, vysvětlil juniorský mistr světa z roku 2010 Tomáš Paprstka.
„Máme vak na dvě celá kola a pak ještě jeden vak na rezervy a všechny ostatní věci – tretry, helmu a tak dál. To se naskládá do krabice a s sebou máme příruční zavazadlo.“
Cyklokrosové kolo pochopitelně něco váží. Stejně jako materiál. O každém kilogramu jezdci i realizační tým moc dobře vědí, podobě jako o obsahu zmíněného vaku.
„Váží jednadvacet kilo, tak ho ještě do třiadvaceti můžeme dovážit. Přidáme tretry a tím je to uzavřeno. Další kufry i vaky s oblečením a tak, to vše se musí udělat přesně na váhu tak, abychom zbytečně neplatili kila navíc,“ připomněl trenér Stanislav Bambula, který si na cestu za velkou louži nezapomněl přibalit dobrou náladu.
„Jsem věčný optimista, věřím, se že nám v Americe podaří něco dokázat.“
Více prozradí samotné mistrovství světa. Sobota nabídne závody juniorů a jezdců do třiadvaceti let. V neděli vyjedou na trať nejprve ženy a program šampionátu zakončí tradičně elitní mužská kategorie.