Quaterbackové Manning a Brady budou hlavní hvězdy Superbowlu

Hokejová extraliga ani tenisový Fed Cup není to, kvůli čemu zhruba 150 miliónů sportovních fanoušků vyhlíželo právě dnešní den. Těší se totiž na duel New York Giants proti New England Patriots, tedy týmů hrajících americký fotbal. Půl hodiny po půlnoci začíná v Indianapolis 46. Superbowl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

superbowl.jpg

Po sportovní stránce řeší fanoušci obou týmů i nezávislí pozorovatelé jen dvě jména - Eli Manning a Tom Brady. Oba hrají na pozici quaterbacka, tedy něco na způsob rozehrávače a myslitele celého mužstva.

Pokud ve Státech pronesete jméno 'Manning', většina fanoušků si vybaví Peytona Manninga. Legendární quaterback Indianapolis Colts ale v poslední sezóně neodehrál ani jeden zápas a ještě před začátkem play off přišel o možnost vyhrát se svým týmem jako první Superbowl na domácím stadionu.

Přesto ale může slavit rodinný titul, pokud se podaří vyhrát jeho mladšímu bratrovi, jedinému quaterbackovi, který ve finále dokázal zdolat Patriots s Tomem Bradym.

„Bylo mi 28 a udělal jsem všechno proto, aby mi titul tehdy neproklouzl. Ale Brady je všeobecně uznávaný quaterback, patří do síně slávy a má před sebou pátý superbowl. Už jen to říká všechno o jeho výkonech i o tom, jakou má za sebou kariéru,“ sklání poctu svému soupeři Eli Manning. Dobře ví, že ve Státech není mnoho více ceněných sportovců. Brady dovedl Patriots k triumfu v 36., 38. i 39. Superbowlu, prohrál jen ten 42. právě s Giants.

„Hodně dlouho jsem držel míč a oni rychle proklouzli naší obranou a složili mě. Jako quaterback nemůžete sedět vzadu a myslet si, že máte celý den na to míč hodit. Musíte rychle najít spoluhráče, protože čím dřív a čím přesněji to hodíte, tím větší budou mít náskok na obránce. A na to jsem se v posledních týdnech soustředil,“ vysvětluje Tom Brady, že podruhé ho už prý Manning neporazí.

Na druhou stranu - Superbowl je také jedna velká show. Televize vyrábí speciální reklamy jen pro jeden večer, kdy k přenosu usedne třetina Spojených států a zhruba 50 milionů diváků ze zbytku světa, což je skvělá marketingová příležitost.

Stejně jako herec Adam Sandler využívá možnosti ukázat se kdejaká postava showbusinessu, a to místy i taková, která o americkém fotbalu neví zhola nic. I proto je Superbowl považován hlavně za společenskou událost, tentokrát se sportovní náplní v podání New York Giants a New England Patriots.

Martin Charvát, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme