Bauer je králem Tour de Ski v pomyslné veteránské kategorii

Věk je jenom číslovka, může si spokojeně opakovat známé pořekadlo Lukáš Bauer. Český běžec na lyžích pošesté v řadě dokončil náročný seriál závodů Tour de Ski se závěrečným stoupáním sjezdovkou Alpe Cermis. A pošesté mezi nejlepšími deseti. Dokázal to i po letní přípravě provázené zdravotními problémy a v pětatřiceti letech. V pomyslné veteránské kategorii je Bauer králem Tour de Ski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer u tratí na Holmenkollenu na mistrovství světa 2011 | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Rozhoduje Moral na konci a každý rok je těžší a těžší s ním bojovat. Na druhou stranu, tohle je zakončení Tour a kousnete se tu, i když nechcete,“ usmívá se Lukáš Bauer.

Letos se na tomhle kopci, který průměrný rekreační lyžař sjede za dvě tři minuty, zato nahoru to nejlepším běžkařům trvá minut sedmnáct, kousali jen tři starší borci, než je Lukáš Bauer. Jeho český kolega Jiří Magál a Němec Tobias Angerer se narodili o pouhé čtyři měsíce dříve. Zato Ital Giorgio Di Centa zvládl náročnou Tour de Ski i ve čtyřiceti letech. A rozhodně nebyl do počtu, doběhl osmý, jen o dvě místa za Bauerem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Bauer ještě s aktivní kariérou končit nehodlá, i když patří k nejstarším závodníkům na Tour de Ski

„Má čtyři dcery, tak možná proto,“ zkouší český lyžař odhalit kouzlo závodnické dlouhověkosti drobného Itala, kterého by docela rád napodobil. Už proto, že závodění mu stále jde, baví ho a o tom, co bude dělat po skončení kariéry, ani zdaleka nemá jasno. Ale sám ví, že Lukáš Bauer v cíli Tour de Ski v lednu 2018, to je jen zbožné přání.

„Na jednu stranu bych tady ještě za pět let rád skákal, ale na tu druhou jsem realista a vím, že za pět let tady takhle skákat rozhodně nebudu.“

Dokud Lukáš Bauer skákat bude, na blízku mu jako pomocník psychologický i technický při přípravě lyží i psychologický zůstane Vít Fousek. Ti dva se dokážou jeden den poškorpit kvůli názoru na to, jestli měl při závodě lyže namazané dobře nebo špatně, ale druhý den už musí být ostrá slova zapomenutá a všechno musí fungovat.

„Někdy to jde těžko a mě to pak mrzí a je mi to líto, protože vím, že nemáme horší lyže než ostatní,“ trápí Fouska Bauerova kritika, ale jakožto při závodech jeho nejbližší osoba a rádce stejně vysekává šampionovi z Alpe Cermis, letos šestému nejrychlejšímu, poklonu.

„Vloni musel ukončit sezonu předčasně, v létě měl problémy se zraněním a musel změnit celou přípravu, a i tak je perfektní. Je to známka toho, že má velkou výkonnost, dobrou trénovanost. Je prostě dobrý.“

A pokud se mu podaří kvalitně zregenerovat, bude to tento týden Lukáš Bauer dokazovat i na Jizerské padesátce.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme