Další etapa Tour de Ski bude kratší, Češi protestovali marně

Jestli jste si mysleli, že běh na lyžích patří mezi ty ryzí sporty, kde rozhodčí nemůže ovlivnit výsledek jako třeba ve fotbale, možná je čas změnit názor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáši Bauerovi se zkrácení další etapy Tour de Ski nelíbí | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Lukáš Bauer se v poslední třetině Tour de Ski bude snažit zlikvidovat více než minutový náskok Rusa Legkova a propracovat se ze sedmého na třetí místo. Plány mu ale kříží rozhodnutí jury, která zkrátila čtvrteční závod z Cortiny d´Ampezzo do Toblachu o čtyři kilometry.

Tím se stoupání, kde chce Bauer umazávat ztrátu, zkrátí z dvanácti na osm kilometrů. Česká výprava se proti neplánované změně programu ohradila, ale marně. Češi zůstali se svou snahou sami proti všem.

Lukáš Bauer odcházel ze závodiště nazlobený, protože zase nedokázal postoupit z kvalifikace sprintu. Ale možná ještě více ho štvalo pomyšlení na sedmou etapu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další etapa Tour de Ski bude kratší, Češi protestovali marně

„Zkrátili trať, nejede se z Cortiny, ale startuje se někde na čtvrtém kilometru, což i s ohledem, že tady předevčírem napadlo, tak moc nechápu. Vymlouvají se samozřejmě na sníh,“ posteskl si nejlepší český běžec na lyžích současnosti.

A ve svém pohledu na věc pokračoval. „Očekával jsem, že nám to alespoň prodlouží do té původní délky tady na tratích v Toblachu, které mají sněhu naprostý dostatek a musí mít upravenou pětku pro holky, které tady pak jedou patnáctku. Ale pravděpodobnost je hodně malinká, takže musíme počítat, že z ‘třicetpětky‘ je to nějaká ‘třicítka‘.“

Bauer byl z informace o zkrácení trati zklamaný, zatímco Martina Jakše to spíše potěšilo. „Naopak jsem říkal, že je to dobré. Co přišla ta informace, tak by se to mělo zkrátit o prvních čtyři pět kilometrů, které jsou zrovna z Cortiny nepříjemné, takové prudké stoupání. Takže to mi moc nevyhovovalo. Když se bude začínat dál, tak to pro mě bude příjemnější. Uvidíme, dnes tam budou silné tlaky, aby se jelo to delší tady na těch tratích.“

Marný protest

A ty tlaky vzešly z českého tábora. „Tak nějak na přání Lukáše, protože pořád je tam velká šance jet o třetí místo. Vhodnější by bylo, kdyby trať zůstala v původní délce. Když tady ten sníh je, tak zůstaňme u původního protokolu – ano, trať je 35 km a dá se prodloužit na jiném místě. To bych viděl jako logické,“ říká Květoslav Žalčík.

Ten se za český tým účastnil podvečerního mítinku, kde také zmíněnou myšlenku předestřel, i když věděl, že naděje na změnu rozhodnutí jury je mizivá. „Moc šancí není. Říkal Michal Lamplot, který je ve FIS, že máme možná tak pět procent šancí. Ale za pokus to stojí,“ prohlásil Žalčík.

Jenže rozhodující bylo, že přesně opačný zájem měly kvůli výhodě pro vedoucí trojici Cologna, Northug, Legkov tři vlivné lyžařské země - Rusko, Švýcarsko a Norsko.

„Myslím, že to nejsilnější je z Norska. Ale že by to bylo tak, že by si Norové vysloveně vymiňovali, že chtějí to a to, a všichni pak podle toho jeli, to bych tak jako neřekl. Ale ta síla Norska… Člověk to tak někdy cítí v luftu, že to je,“ nechává Žalčík nahlédnout do diplomacie světa běžeckého lyžování.

A jeho reakce na otázku, jakou váhu má hlas z českého tábora, je všeříkající. „Myslím, že současná je velice nízko! (pozn. smích)“ I proto se atraktivní lauf nepoběží z Cortiny a Lukáš Bauer bude mít na stahování minuty a deseti sekund ztráty na třetího Rusa Legkova o čtyři kilometry méně.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme