Nechci jen vyhrávat. To by byla nuda, říká lyžař Bank

Slabší jedinci to nepřežijí, silnější se vyléčí a nikdo neví jak. Tak mluví lékař Ondřeje Banka o nemoci, po které se lyžař přesto zapojil do závodění a dnes sezónu předčasně ukončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezdař Ondřej Bank | Foto: Filip Jandourek

Jsou lidé, kteří mají pud sebezáchovy značně oslabený a alpský lyžař Ondřej Bank by jim mohl dělat náčelníka. Přestože se dodnes nevysvětlilo, jakou záhadnou nemoc s velmi vážným průběhem loni v létě a na podzim prodělal, vrhnul se navzdory radám lékařů do závodění.

Dnes oficiálně svou sezónu ve Světovém poháru podle plánu předčasně ukončil, nechá tělo odpočinout a následně se o to pečlivěji připraví na příští zimu. Uzavírá se tak další bláznivá epizoda ze života sportovce s velmi neortodoxními názory.

Jen posuďte sami. Ondřeji Bankovi se nadmíru povedla minulá sezóna a v té letošní cítil šanci, že hlavně v obřím slalomu postoupí ze širši do nejužší světové špičky. Jenže přišla záhadná nemoc. Ta ho připravila o měsíce tréninku a dovolila mu nastoupit jen k sedmi závodům, ve kterých ani jednou nebodoval. Leckdo by na takové pracovní a životní omezení žehral, Bank si ale tuhle zkušenost chválí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžař Ondřej Bank ukončil sezónu

"Kdybych jenom vyhrával, lítaly by kolem mě hezký ženský, měl bych spoustu prachů a byla by to strašná nuda. Takhle aspoň člověk vidí, a není to klišé, že jakýkoli sport nic neznamená. Když jsem psal při maturitě slohovou práci, použil jsem tam citát od Schopenhauera, že život bez bolesti nemá smysl. To jsem netušil, jak moc si to vyzkouším," říká Ondřej Bank.

Slova českého lyžaře jsou tak pozitivní proto, že všechno měří tím, co prožíval ještě před několika měsíci.

"Záviděl jsem lidem, co jezdí autem a žijí normální život. Pořád jsem si říkal, že bych se chtěl taky někam vypravit. Ušel jsem sto metrů, hned mě začaly bolet nohy a říkám, asi musíme jít zpátky," popisuje Bank své trable.

Hospodár: Slabí zemřou, silní se vrátí zpátky

Ale jakmile se Bankovo tělo vzpamatovalo, hned se hlava hrnula za sportováním. Pátého listopadu stál Ondřej Bank poprvé na lyžích a začátkem prosince už se v americkém Beaver Creeku zapojil do Světového poháru.

"Máme možnost sedět vedle jednoho z největších bláznů, co se ve sportu pohybují. Horší jsou jen ti, co čuchnou k benzínu. Motocykloví závodníci jsou ještě o řád horší. S takovou diagnózou jsem se setkal třikrát nebo čtyřikrát, slabší kusy zemřou, silní přežijí a vrátí se zpátky. Nikdo neví, jak to funguje. Říká se tomu, že pacient se hojí léčbě navzdory," říká Bankův lékař Vladislav Hospodár, který z návratu českého sjezdaře k závodění pochopitelně radost neměl.

A od závodění těsně po záhadné nemoci zrazovali Banka i další lidé v jeho okolí.

"Říkali mi, co blbneš, ale nějak jsem nemohl z těch lyží slézt a říct, dobře, celou sezónu budeme koukat na to, jak kluci závodí," popsal své pocity Bank.

Vydržel jen 50 sekund

Ondřej Bank se tedy pustil mezi branky, ačkoli fyzicky vydržel při obřím slalomu jenom prvních 50 sekund závodní jízdy. Jako třeba naposledy teď v lednu ve švýcarském Adelbodenu.

"Posledních dvacet sekund jízdy jsem dokodrcal dolů a bylo to v pohodě," usmívá se Ondřej Bank.

"K tomu bych dodal, že ten poslední kopec je takový, že se tam i kamzíci přivazují, aby nespadli. Tak tam ti nic jiného nezbylo, než sjet," říká k Bankovu výkladu svůj pohled naoko rozzlobený doktor Hospodár.

Ten teď může být klidnější, protože jeho pacient nechá tělo i mysl nejméně měsíc odpočinout životem v přírodě a potom zvolna zahájí dlouhou a pečlivou přípravu na další sezónu.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme