Záhrobská bude mít ve Vancouveru maximální servis

Řada sportovců je ráda, že si vydře nominaci na olympijské hry a není na poslední chvíli odstavena, jak se to stalo bobistovi Vladimíru Hladíkovi. Pak je ovšem kategorie těch, kteří nejenže nemají o svém startu pochybnosti, ale jedou si pro životní úspěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Záhrobská

Šárka Záhrobská | Zdroj: ČTK

K tomu potřebují kvalitní servis, jenže počet míst je omezený i pro trenéry, lékaře, servismany, zkrátka pro doprovod. Nepřekročit kvótu vyžaduje kompromisy, kterým předchází tvrdé vyjednávání. Českou vítězkou toho před Hrami ve Vancouveru je lyžařka Šárka Záhrobská.

Právě ona je totiž rekordmankou v počtu lidí, kteří budou na olympijských hrách pouze pro ni. Kupeckými počty dojdeme k tomu, že v české výpravě to při devadesáti dvou sportovcích a pětadevadesátičlenném doprovodném týmu vychází v průměru zhruba na poměr jeden člen doprovodu na jednoho sportovce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boj o doprovod na ZOH

Šárka Záhrobská má jen pro sebe k dispozici hned trojici - kouče Antonína Stracha, servismana Miloše Machytku a fyzioterapeutku Ditu Schönfeldovou.  

„Musím moc poděkovat Českému olympijskému výboru, který umožnil, abych mohla mít tříčlenný doprovod. Určitě to není standard, naopak jsem jediná, která má tři místa,“ uvědomuje si Šárka Záhrobská, jaký nadstandard si jí uměl Antonín Strach zařídit.  

Jejímu bratrovi Petrovi bude k dispozici jejich otec coby trenér, dále jeho asistent a lékař Jiří Beznoska. To je dohromady šest lidí na dva sportovce. Na zbylých šest alpských lyžařů v české výpravě tak zbývá jen tříčlenný doprovod. Jeho součástí je i kouč mužské reprezentace Tomáš Bank, jemuž se tento nepoměr vůbec nezamlouvá.  

Bank si musel akreditace pro doprovod zařídit sám

„Já jsem s tím měl problém a ty problémy jsem čekal. Šárka, samozřejmě s tou se nechceme srovnávat, nicméně chceme dělat také profesionální práci a chceme zajistit nejlepší možný servis pro naše závodníky. Já jsem si to zajistil jinou cestou.“

A díky tomu bude mít čtveřice Krýzl, Trejbal, Vráblík a Ondřej Bank k ruce dva servismany a jednoho vlastního fyzioterapeuta. Na rozdíl od Záhrobské ale Tomáš Bank slova díků pro Český olympijský výbor nemá.  

„Když probíhala první jednání na ČOV a oni mi řekli, že je to v pytli, že tam musíme vzít míň lidí a že to nejde. Věděl jsem, že pan Záhrobský bude mít ohromné požadavky, že Šárka bude mít ohromné požadavky, tak jsem říkal – Zaplatíte nám to, jestli si seženeme svoje akreditace? A oni říkali, že nemáme šanci sehnat jakékoliv akreditace mimo NOC. Vysmáli se mi do očí. Sehnali jsme jich šest, ještě pro skokany tam jsou nějaké. Pozvali jsme lidi z FIS na golf a šlo to.“  

Záhrobští jsou spokojeni

Spokojení tedy nakonec mohou být všichni, i když nejvíce pochopitelně vítězka zákulisního vyjednávání o naplnění kvóty pro doprovod Šárka Záhrobská.

„Všichni tři lidé, co se mnou jedou, tak mají plnohodnotné akreditace, se kterými se dostanou všude.“  

Lebedí si také otec a trenér bratra Šárky Záhrobské Petr, který vysvětluje třeba zařazení lékaře Beznosky a podle kterého nebylo vyjednávání zdaleka tak dramatické, jak ho popisoval Tomáš Bank.

„Šárka dostala vše co potřebuje. Ona má kompletní tým a je to správné, že ho má. Pokud se týče mně, tak já jsem dostal také maximum. Mám tam doktora Beznosku, o kterého se svaz vůbec nestaral a jel až na základě mé intervence. Zase jsem ta černá ovce, která si dokázala dupnout. Doktor Beznoska tam funguje pro všechny sjezdaře, což se zapomíná. Doktor Beznoska se umí pohybovat na sjezdovkách a zná to. Také tam jedou doktor Koldovský a doktor Hospodár, ale ti to neznají a jsou pro nás nepoužitelní,“ zdůvodňuje své postoje při licitaci Petr Záhrobský starší.

Jan Kaliba, Pavel Vácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme