Před 50 lety položil Martin Luther King život při boji za lidská práva Afroameričanů v USA

Pochody, přednášky, rozhovory ale taky večer s příběhy. Spojené státy si ve středu připomínají padesát let od atentátu na kazatele a bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga. Připomínkové akce budou třeba v Memphisu nebo ve Washingtonu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„I have a dream,“ začínal legendární projev Martina Luthera Kinga ze srpna roku 1963, který patří mezi nejslavnější v americké historii a slovy „mám sen“ započal změny ve společnosti. Martin Luther King ho pronesl na schodech Lincolnova památníku ve Washingtonu. Přímo na místě ho tehdy poslouchalo na 200 000 lidí. Projev trval 16 minut a King mluvil o rasové segregaci, ale také o sjednocení amerického národa.

Martin Luther King, baptistický kazatel, byl v 50. a 60. letech vůdčí postavou černošského hnutí za občanská práva v USA, které usilovalo o zrovnoprávnění Afroameričanů s bělochy. Masové protesty a stávky nakonec vedly ke změnám zákonů a konci černošské segregace v americké společnosti.

Martin Luther King za své aktivity dostal v roce 1964 Nobelovu cenu míru. O čtyři roky později, v roce 1968, jej v Memphisu ve státě Tennessee zavraždil atentátník James Earl Ray.

Martin Balucha, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme