Automobilka BMW otevřela nové centrum pro samořízené vozy. Na silnice je vyšle v roce 2021

Německá automobilka BMW ve středu v Unterschleissheimu nedaleko Mnichova otevřela nové vývojové centrum pro samořízená auta, v němž chce soustředit všechny své aktivity v této oblasti. Plně autonomní vozy, které vyvíjí i řada dalších firem, chce na silnice přivést v roce 2021.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V novém středisku, které se rozkládá na ploše 23 tisíc metrů čtverečních, bude působit až 1800 zaměstnanců z oblasti výpočetní techniky, ale i řady dalších specializací, kteří dosud pracovali v různých firemních lokalitách, ačkoli se zabývali stejnou problematikou.

BMW věří, že změna přinese lepší spolupráci a větší efektivitu. Například programátor zde bude moci nově napsaný program prakticky okamžitě vyzkoušet v autě na testovací trati.

BMW bude v Česku testovat vozy bez řidiče. U Sokolova postaví 'cvičiště'

Číst článek

„Výzvy autonomní jízdy jsou obrovské,“ připustil ve středu při otevření centra člen představenstva Klaus Fröhlich, podle něhož mají ale samořízená auta potenciál snížit počet dopravních nehod, zlepšit plynulost provozu a otevřít automobilkám nové obchodní možnosti.

BMW už zkouší kolem 40 aut s autonomními prvky, ale předpokládá, že k jejich sériové výrobě budou potřeba ještě miliony testovacích kilometrů. Do výzkumu a vývoje chce automobilka letos investovat na sedm miliard eur, tj. asi 177 miliard korun.

Společnost loni prodala celkem 2,46 milionu vozů, a to včetně značek Mini a Rolls-Royce. O více jak čtyři procenta tak navýšila prodej oproti roku 2016. Její čistý zisk loni stoupl o 26 procent na 8,7 miliardy eur, tj. 220 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme