O víkendu budou lidé v Česku počítat ptáky na krmítkách. Zapojit se může každý

První lednový víkend se uskuteční první sčítání ptáků na krmítkách v Česku. V Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji se zapojí i ornitologové z Německa, informovala v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická, jež sčítání organizuje. V ČR také dobrovolníci každoročně v lednu sčítají vodní ptáky. Letos tomu tak bude po čtyřiapadesáté.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku žijí různé druhy ptáků, takže rozmanitý může být i obsah krmítek: semena rostlin, plody, oříšky, sušené ovoce, ale i čerstvé.

O víkendu proběhne první sčítání ptáků. | Foto: Jolana Nováková

Bavorská společnost Landesbund für Vogelschutz pořádá podobné akce už od roku 2005, v premiérovém roce se tam zapojily stovky lidí, loni v lednu už desítky tisíc. V Česku se do projektu Ptačí hodinka dosud přihlásilo 155 účastníků. V ostatních krajích je připravený program Ptačí krmítka, který je založený na stejném principu.

Česku chybí téměř čtyři roky voda, zasahuje to už i do stability systému, tvrdí autoři projektu InterSucho

Číst článek

„Účastníci budou v jimi zvolenou hodinu přikrmovat, pozorovat a především sčítat naše zimní hosty. Poprvé se zapojí do programu občanské vědy, který už je mnoho let úspěšný ve Velké Británii, USA, Německu a v dalších státech,“ uvedla koordinátorka sčítání Dita Hořáková.

Podle ní je vhodné ptáky přikrmovat průběžně už v prosinci, aby si ptáci zvykli místo navštěvovat. Sčítat lze i například v parku nebo na zahradě. „Je možné účastnit se opakovaně, to znamená, že po ukončení naší sčítací hodinky můžeme začít sčítat znovu, pozorování ale vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť,“ doplnila společnost. Účastníci budou moci data odesílat do 15. ledna.

Ornitologové získají informace o tom, jací ptáci v Česku zimují, a budou je moci porovnat s německými kolegy. „Časem získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají,“ dodala Hořáková. V Německu například v roce 2008 ornitologové zaznamenali zimování jeřábů v jižním Bavorsku a zjistili velký úbytek vrabce domácího v centru Mnichova.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme