Na konci roku překoná váha věcí vyrobených člověkem všechny živé organismy, spočítali vědci

Konec roku 2020 by mohl přinést zásadní, i když trochu neviditelnou změnu. Celková váha všech věcí vyrobených člověkem totiž údajně překoná váhu všech živých organizmů na planetě Zemi. Spočítal to Weizmannův vědecký institut v Rehovotu v Izraeli a závěry publikoval v časopise Nature.

Rehovot (Izrael) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demolice, bagr (ilustrační foto)

Všechny lidmi stvořené věci - cihly, beton, silnice, domy, veškerý plast, stroje - koncem roku přesáhnou váhu biomasy, tedy váhu všech rostlin a zvířat na světě | Foto: Gellinger | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Všechny lidmi stvořené věci - cihly, beton, silnice, domy, veškerý plast, stroje - koncem roku přesáhnou váhu biomasy, tedy váhu všech rostlin a zvířat na světě.

25:42

Stárnutí může zpomalit léčba kyslíkem. Izraelští vědci v tom zaznamenali dílčí úspěch

Číst článek

Ale samozřejmě spočítat něco takového naprosto přesně je skoro nemožné. Jak říká vedoucí výzkumného týmu Ron Milo v časopisu Nature, je třeba výsledek výzkumu brát především jako symbolickou změnu, která vypovídá o vlivu člověka na jeho okolí.

Odhadnutá váha všech věcí, které vyrobil člověk, je jedna teratuna, tedy jeden trilion tun nebo také tuna krát 10 na dvanáctou. Milo doufá, že výpočty jeho týmu přimějí lidi zamyslet se nad svou spotřebou a vztahem k okolí. Cílem by bylo najít rovnováhu mezi živým a neživým světem.

Listnaté stromy v Evropě opadávají dřív, upozorňuje nová studie. Zásadní vliv mají změny klimatu

Číst článek

Pokud budeme pokračovat stejným tempem jako nyní, už v roce 2040 budou lidské výtvory vážit celé tři teratuny. Institut také spočítal, že na každého člověka připadají nově vyrobené věci odpovídající jeho váze každý týden.

Proto někteří vědci nazývají současnou dobu antropocén. Jde o název pro navrhovanou geologickou epochu, ve které je hlavním činitelem lidstvo. Stopy našeho druhu jsou prý tak významné, že je bude v geologických vrstvách možné pozorovat i za miliony let.

Antropocén ale zatím není uznanou epochou. Jde o myšlenku, kterou se někteří odborníci snaží prosadit. Její začátek je někdy datován do doby vzniku zemědělství, někdy spíš do času po druhé světové válce. Oficiální uznání antropocénu může být schválené už příští rok, kdy návrh projedná Mezinárodní stratigrafická komise.

Global human-made mass exceeds all living biomass #anthropocene
nature.com/articles/s4158…

18:16 – 09. 12. 2020

10 19

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme