Vliv člověka na chod planety je nesporný. Mladí mají pocit rozkradené budoucnosti, říká klimatolog Cílek

Geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek je přesvědčený, že budoucnost, co přijde, a na kterou jsme psychologicky špatně připraveni, bude složitější než doba, která je za námi. Cílek v pořadu Osobnost Plus hovořil o tom, že je dobré mluvit v souvislostech. O důsledku lidského chování na životní prostředí, o pravděpodobnostech, nikoli o pravdách. Dopad lidstva na ekologii je podle Cílka ale nesporný.

Osobnost plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geolog Václav Cílek

„Mladí mají pocit, že jejich budoucnost může být o moc horší než to, co už prožili jejich rodiče. Svět je podle nich zhuntovaný.“ | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Člověk má rozsáhlý vliv na chod planety. Není to jen produkce oxidu uhličitého, ale máme v životním prostředí dusičnany, hnojiva a acidifikace oceánů. Lidí je hodně, hodně máme také dobytka,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí je Václav Cílek

Velký posun dnešní doby vidí klimatolog ve skutečnosti, že environmentální otázky nejsou už jen tématem pro levicově orientované lidi, ale pro naši mladou generaci.

„I pravice si uvědomuje, že když bude problém s ropou a podobně, bude problém s penězi a ekonomikou celkově. Proto s tím je třeba něco dělat,“ říká Cílek.

„Co se týče mladé generace, tak sleduji, jak mají pocit, že mají ukradenou budoucnost. Že nebude tak dobrá, jak si mysleli. Dokonce může být o moc horší než to, co už prožili jejich rodiče. Je vlastně rozkradená. Jsou tady nadělané dluhy – v bankách, v atmosféře, v ovzduší i v půdě,“ přibližuje klimatolog a přidává druhý pohled mladé generace.

Druhý pocit je, že svět je zhuntovaný a že ho dostávají do rukou ve stavu, kdy ho generace před nimi už poničily… a ještě jim jen rozdávají rady,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Václavem Cílkem. Dozvíte se, jak se dívá na problém uhlíkové stopy a překážkám, jak ji snižovat.

Barbora Tachecí, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme