První vakcína by mohla být v prosinci. U 90 procent lidí dokázala zabránit nákaze koronavirem

První vakcína proti koronaviru může zabránit u více než 90 procent lidí nákaze covidem-19, ukazuje předběžná analýza. Vývojáři Pfizer a BioNTech zveřejnění výsledků testování popsali jako „skvělý den pro vědu a lidstvo“. Jejich vakcína byla testována na 43 500 lidech v šesti zemích a zatím neodhalili žádná bezpečností rizika. Společnosti plánují do konce měsíce požádat o nouzové schválení pro použití vakcíny.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pfizer a BioNTech otestovaly vakcínu. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

V závěrečných fázích testování je vakcín asi tucet, tato je ale na základě informací BBC první, která přináší velmi nadějné výsledky. Vakcína využívá zcela experimentální přístup, kdy se injekcí zavede část genetického kódu viru za účelem tréninku imunitního systému.

Pro aplikaci jsou zapotřebí dvě dávky s odstupem tří týdnů. Pokusy v USA, Německu, Brazílii, Argentině, Jižní Africe a Turecku ukazují, že 90procentní ochrany lze dosáhnout sedm dní po aplikaci druhé dávky. Stále ale není jasné, jak dlouho imunita vydrží. 

Česká vakcína proti covidu se po úvodní fázi zasekla. ‚Nemá vůbec smysl,‘ míní biochemik Konvalinka

Číst článek

„Výsledky ukazují, že naše vakcína na bázi mRNA může pomoci zabránit nákaze covidem-19 u většiny lidí, kteří očkování podstoupí. To znamená, že jsme o krok blíže k průlomu, který by pomohl ukončit globální pandemii,“ píše společnost Pfizer v tiskové zprávě.

Společnost Pfizer věří, že bude schopna dodat 50 milionů dávek do konce tohoto roku a kolem 1,3 miliardy do konce roku 2021. Největší výzvou ale může být logistika.

Vakcína musí být uchovávána v ultrachladném prostředí při teplotě pod minus 70 stupňů Celsia po první tři měsíce, dalších pět dní pak bude možné skladovat vakcínu v lednici, píše agentura Reuters. Podle ředitele BioNTech Alberta Bourla lze očekávat více informací ke stabilitě skladování v prosinci.

Výsledky testování už na twitteru okomentoval současný americký prezident Donald Trump. „Opravdu skvělé zprávy,“ napsal.

BioNTech a Pfizer nejsou jediné firmy hledající vakcínu na koronavirus. Ve výzkumu pokročily i další laboratoře, například firma AstraZeneca, jejíž vakcíny vznikly díky spolupráci s odborníky z Oxfordské univerzity. Na vakcínách pracují i Rusko a Čína.

Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme