Putovní delfinárium je v Německu nemyslitelné. Problémy mají i ta kamenná

Navštívit delfíní show udělá radost většině dětí i dospělých. Často jde ale o zábavu na úkor samotných zvířat. Už delší dobu vyvolává debatu nad těmito otázkami stavba putovního delfinária, které bez úředního povolení roste v pražské Libuši. O zneužívání delfínů pro komerční zábavu se diskutuje také v sousedním Německu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

delfín ve Varně

delfín ve Varně | Foto: Jaromír Janev

„Mobymu je jednapadesát let a je pravděpodobně nejstarším delfínem," představuje chovatel otrlého matadora norimberské delfíní show. Delfíni přeskakují lana, přinášejí chovatelům plastové láhve, vzájemně se pusinkují. Návštěvníci, především děti, jsou nadšené.

„Pro zvířata je to velmi stresující, veřejnost netuší, co je v pozadí. Od devadesátých let zemřelo v delfináriích na 60 zvířat.“ Apel přímo během udílení německých filmových cen zazněl z úst držitele Oskara Richarda O´Barryho.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podmínky v německých delfináriích se zajímala tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Kdysi uváděl v americké televizi seriál o delfínech. V okamžiku, kdy před jeho očima spáchal jeden z delfínů sebevraždu, postavil se na druhou stranu. Od té doby bojuje proti držení těchto hravých savců v zajetí.

„Nikdo z nás by nechtěl žít ve vězení," říká žena, která se koncem března zúčastnila demonstrace před duisburským delfináriem. To je vedle norimberského jediným, které dnes v Německu funguje. Ostatní kvůli nevyhovujícím podmínkám zanikla.

I v Norimberku, kde dnes mají delfíni k dispozici přírodní lagunu s téměř pěti a půl milionu litrů mořské vody, dochází k tragickým úmrtím. Loni tam zahynula samice Daisy a její nenarozené mládě. Údajně na infekci. V roce 1998 tam zase mládě přeskočilo bariéru, aby se mohlo nadýchat vzduchu. Jeho matka v panice skočila za ním. O život přišla obě zvířata.

„Delfíni by ve městech vůbec neměli žít,“ je přesvědčený další ochránce přírody. Chov savců v zoologických zahradách a cirkusech se v Německu řídí řadou zákonů. Podle Christiana Schulze z bochumské univerzity potřebuje delfín dráhu minimálně 850 metrů dlouhou, aby mohl plavat alespoň minutu. To nesplňuje ani jedno ze dvou německých delfinárií.

Němečtí poslanci ze Strany zelených teď tlačí na ministerstvo zemědělství a ochrany spotřebitelů, které dva roky pracuje na novém zákoně upravujícím chov savců, aby chov delfínů v Německu zcela zakázalo.

„Větší pozornost se věnuje hadům, kteří mají alespoň přírodní větve nebo trávu, ale v delfináriích je všechno umělé,“ tvrdí hollywoodský dokumentarista, jenž přijel podpořit ty, kteří bojují proti zneužívání delfínů pro komerční účely.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme