Začátek jara byl nejchladnější za 100 let, teploty ale v příštích dnech zamíří vzhůru
Češi si letos užili nejchladnější začátek jara za posledních sto let. V období od 11. března do 7. dubna poklesla průměrná teplota na -1 stupeň Celsia, což je nejmíň do začátku celorepublikového měření v roce 1912. Mimořádnou zimu zavinilo silné proudění nad Atlantikem.
Že letošní, doposud chladné jaro je v historickém kontextu výjimečné, potvrdil Českému rozhlasu Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu.
Na to, jestli už definitivně nastává teplé jaro, se Veronika Sedláčková ptala Marjana Sandeva z Českého hydrometeorologického ústavu
„Když se podíváme jenom na březen jako celek, tak z hlediska teplot byl jeden z nejchladnějších, což bylo zapříčiněnou teplou první dekádou a výrazně studenější druhou a třetí dekádou. Průměrná teplota vychází na -1 stupeň Celsia a obdobné studené počasí bylo v roce 1996 a předtím v roce 1987.“
„Když jsme se dívali do archivu, tak jsme ještě narazili na rok 1958. Ale pokud se podíváme na klementinskou řadu pozorování, tak se obdobná studená období na území České republiky vyskytovala většinou před rokem 1860, čili v 19. století. A nejchladnější bylo v roce 1853,“ přiblížil Sandev.
Minimálně v následujících 10 dnech nás ale podle něj už čeká teplé jarní počasí. V příštím týdnu se rtuť teploměru může dostat dokonce až k 20 stupňům Celsia. Zda se bude opakovat scénář z minulých let, kdy skutečně jarních dní bylo jen pár a rychle nastoupilo letní počasí, meteorologové zatím předpovědět nedovedou.
„Dívali jsme, jaký byl průběh počasí v roce 1958, tam to vypadá na celkem normální průběh počasí. Sice žádné teplé léto, ale nějaké obrovské výkyvy tam nejsou vidět, pokud bychom brali tu analogii z roku 1958,“ řekl Marjan Sandev.