Hořící olej by se neměl hasit vodou. Hasiči doporučují plameny přikrýt

Víc než 12 tisíc požárů, při kterých zemřelo 90 lidí - to jsou aktuální statistiky hasičů za první polovinu tohoto roku. Většině podobných tragédií se přitom dá zabránit. Stačí být opatrný a řídit se radami odborníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují plameny

Hasiči likvidují plameny | Foto: Technický ústav požární ochrany

Když už se musejí dát do práce hasiči, je samozřejmě pozdě. Přitom v domácnostech děláme stále stejné chyby, které vedou k požáru nebo dokonce výbuchu.

„V polovině případů za to může nedbalost lidí – ať už se jedná o kouření, používání otevřeného ohně jako jsou například svíčky nebo v poslední době lihové krby. Nebo třeba například nedbalost při vaření,“ vysvětluje náměstek pražských hasičů pro oblast prevence Jiří Hošek, jaké jsou ty nejčastější příčiny požárů.

Podle Jiřího Hoška se hasiči velice často setkávají s případy, kdy chytne olej na pánvi. Pak bychom plameny rozhodně neměli hasit vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak likvidovat požár v domácnosti, zjišťoval redaktor ČRo Petr Medek

„Z jednoho litru vody vzniká více jak tisíc litrů páry, a to může mít za následek tak dynamické projevy jako je například vyvalení příčky bytové nebo rozšíření požáru během mžiku na celou mísnost,“ varuje Jiří Hošek.

Spousta z nás by sáhla po hasicím přístroji. I v tomhle případě ale nemusí záchranné práce dopadnout dobře.

V technickém ústavu požární ochrany zkoušeli, co se stane, když při hašení oleje ve fritovacím hrnci použijeme různé typy hasicích přístrojů. Zkušební technik Jan Brož demonstruje videozáznamy jednotlivých pokusů.

„Problém je v tom, že hasící přístroj, když stříkne do kapaliny, tak ji rozstříkne po okolí. Po uhašení plamene může lehce dojít k opětovnému vznícení oleje, protože má neustále zápalnou teplotu,“ vysvětluje Jan Brož a doporučuje proto hasit takový požár zamezením přístupu vzduchu. Vhodné je položit na hořící fritovací hrnec prkénko nebo plech.

Na Sibiři hoří lesy nejméně v pěti regionech, nejhůře postižený je Tomsk

Číst článek

Co nám ještě může podpálit byt, jsou klasické prodlužovačky. Tady především platí známé pravidlo, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

Při netěsnosti spojů u laciných výrobků dochází i k elektrickému oblouku, který může mít až 4 tisíce stupňů. To je dostatek na zapálení plastových krytů a všeho okolo. Problém může být, když na prodlužovačce stojí třeba noha od nábytku.

„Izolanty, které chrání vlastní vodiče prodlužovací šňůry přestávají plnit svoji funkci izolantu. Elektrická energie se mění na tepelnou, izolanty uhelnatí a může dojít opět k propálení a k zapálení dalších hořlavých materiálů v okolí,“ upozorňuje Vlasta Charvátová z Technického ústavu požární ochrany, když mi ukazuje rozteklý kabel z jednoho z pokusů.

Pak se jako dobrá investice může ukázat detektor kouře, který se dá sehnat za pár stovek.

Petr Medek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme