Plechovka od piva slaví 75 let

Dnes je tomu přesně 75 let co si v USA mohli zákazníci koupit pivo v plechovkách. Krachující pivovar Krueger kývl na nabídku výrobce plechovek s tím, že už stejně nemá co ztratit. Přestože původně byli všichni velmi skeptičtí k takovému nápadu, tak do konce roku 1935 už pivo v plechovkách nabízelo 37 amerických pivovarů. A dnes prakticky všechny pivovary na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří maketa plechovky v poušti Atacama | Foto: Jan Říha

Nápad prodávat pivo se zrodil již v roce 1909, ale dalších 25 let trvalo, než výrobci stvořili plechovku, která odolala tlaku piva. I tak pivo předběhlo ostatní nápoje téměř o třicet let. Původní plechovky byly kovové.

Přehrát

00:00 / 00:00

První nápojové plechovky byly vyrobeny v USA.

Velikou výhodou nového obalu bylo, že byl prakticky nerozbitný a dobře se chladil. Proto byl obal využíván za druhé světové války americkou armádou. Po skončení války se plechovky, nebo spíše první konzervy, rozšířily do Evropy.

Hliníkové plechovky dnešního typu se objevily v 60. letech. V Československu se pivo do plechovek začalo stáčet, kromě pár výjimek, až po roce 1989.

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme