Soud dal za pravdu Applu: Samsung patenty zneužil a zaplatí odškodné

Jeden z nejvýznamnějších patentových sporů v historii USA má svůj verdikt, který říká, že jihokorejská společnost Samsung zneužila minimálně tří patentů amerického Applu. Musí mu tak zaplatit odškodné ve výši 1,05 miliardy dolarů. Rozhodnutí dnes vyřkl soud v kalifornském San José.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety od společnosti Samsung | Zdroj: Reuters

Podle verdiktu soudu zneužila společnost Samsung Electronics hned tří patentů amerického Applu.

Jádrem sporu byla například charakteristická funkce upozornění čtenáře na konec textu. Stránka, která dosáhla konce, se odrazí, a tak čtenář ví, že text již dále nepokračuje.

Dalšími zneužitými patenty jsou podle soudu funkce zoom a navigace, dále pak rolování textu po displeji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vítězství firmy Apple nad jihokorejským Samsungem zjišťoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Krom toho devítičlenná porota uznala, že Samsung využil bez licence vzhled a tvar výrobku iPhone a jeho uživatelské rozhraní.

Jihokorejská společnost se bránila tím, že její vývojáři pracovali na stejných ovládacích prvcích telefonů a na stejném konceptu chytrého telefonu s jedním spínačem a dotykovou obrazovku dávno předtím, než iPhone přišel na trh.

S touto obhajobou firma Samsung ve většině bodů neuspěla. Přesvědčila ale porotu, že veřejně dostupný koncept tabletového počítače včetně jeho tvarů a způsobu ovládání existoval už v první polovině 90. let.

Proto také společnost Apple neuspěla se stížností, že Samsung pouze okopíroval koncept celého iPadu.

Akcie Appleu posílily

Firma Apple je s rozsudkem spokojená, přestože původně chtěla náhradu škody 2,5 miliardy dolarů. Po verditku v prohlášení uvedla, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Verdikt kalifornského soudu navíc způsobil posílení jejích akcií na burze asi o 2 procenta.

Dá se očekávat, že Samsung se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Apple nyní vedle odškodného v přepočtu 20,9 miliardy korun požaduje ukončení prodeje chytrých telefonů a tabletů svého rivala na území Spojených států.

Samsung Electronics přechází zároveň do protiútoku a požaduje zaplatit za své technologie, které Apple údajně použil při vývoji svého sortimentu a řádně za ně nezaplatil.

Apple a Samsung jsou největší prodejci chytrých telefonů a takzvaných tabletů. Společně ovládají více než polovinu světového trhu. O jejich sporech o patenty už rozhodovaly soudy v jiných zemích, ale ne vždy ve prospěch Appleu.

Vít Pohanka, ČRo 1 - Radiožurnál, Marína Dvořáková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme