ANO, Piráti a STAN se dohodli s PRO Plzeň. Koalice s podporou SPD nebude

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň. Lídr ANO se vzdal podpory dvou zastupitelů za SPD, kterou oznámil v noci na neděli. Nová čtyřkoalice s PRO Plzeň ještě v neděli večer podepsala memorandum o spolupráci. Dohromady obsadí 28 křesel v 47členném městském zastupitelstvu.

Sledujeme online Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bude Roman Zarzycký, lídr ANO, primátorem Plzně?

Bude Roman Zarzycký, lídr ANO, primátorem Plzně? | Foto: Petr Eret/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Koalice ANO, Piráti a STAN kopíruje koalici v Plzeňském kraji. V Plzni přitom těsně zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) před ANO. Primátorem Plzně bude lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana. Podpis dohody v neděli večer oznámili lídři všech čtyř seskupení včetně PRO Plzeň.

Vznikající koalici v Plzni s podporou SPD v neděli odpoledne kritizovali předseda Pirátů Ivan Bartoš i šéf STAN Vít Rakušan. Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák večer vysvětloval fakta a své postoje předsednictvu České pirátské strany při online jednání.

Volby v Plzni

Vyhrála koalice Spolu s 27,72 procenta hlasů, což je 15 mandátů v zastupitelstvu. ANO bylo těsně druhé s 27,26 procenta a rovněž 15 mandáty. Ve volbách před čtyřmi lety byla situace opačná, tehdy těsně zvítězilo ANO před ODS. Třetí byla letos PRO Plzeň s pěti mandáty, čtvrtí Piráti mají čtyři mandáty, čtyři zastupitele má také STAN. Šestá je SPD se čtyřmi mandáty.

„Vyměnili jsme si informace, vysvětlil jsem jim, že výsledek našich jednání v Plzni ještě není finální, takže jejich reakce byly z mého pohledu předčasné,“ řekl Bosák. Podle něj jednání začala v sobotu a dále pokračují, například nedělní dohodou s hnutím PRO Plzeň.

Podle Zarzyckého v neděli všichni čerpali z médií informace, které nebyly podloženy skutečnou realitou. „Včera jsem možná udělal neopatrné vyjádření, které se svezlo po hlavách našich koaličních partnerů a ti si to nezasloužili,“ uvedl. Dohoda podle něj byla mezi hnutím ANO a dvěma nestraníky za SPD, z čehož se udělala „mediální masáž“.

„Říkal jsem několikrát, že tito lidé nepodepíšou koaliční smlouvu a nebudou účastni v radě, a zástupci jiných stran to dnes zneužívali k něčemu, k čemu to nemělo sloužit,“ uvedl Zarzycký. Podle něj šlo pouze o nepochopení, i z centrálních míst.

‚Hon na zajíce‘

„Dnes večer jsme podepsali dodatek ke včerejšímu memorandu o spolupráci, takže máme v současné době 28 členů pro hlasování v budoucí koalici,“ řekl Zarzycký. Uvedl, že jeho prvním náměstkem bude Bosák a dalším náměstkem lídr plzeňského STAN Aleš Tolar. Zástupce PRO Plzeň Jiří Uhlík oznámil, že jeho hnutí, které ve volbách získalo pět mandátů, bude chtít místo v městské radě.

„Shodli jsme se na tom, že chceme odstranit takzvané zákulisní hráče z plzeňské politiky,“ řekl Zarzycký. Všichni uvedli, že koalice v Plzeňském kraji, která začala fungovat od poloviny letošního února, pracuje bezvadně i bez koaliční smlouvy.

„Máme pouze programové prohlášení, hlavní teze jsou vyříkány a takto bychom pravděpodobně rádi pokračovali i na plzeňském magistrátu,“ uvedl. Podle Zarzyckého už mají uzavřenou koalici ve velmi podobném rozdělení ve dvou největších obvodech Plzeň 1 a Plzeň 3, kde bude mít ANO starosty.

„Chtěl bych se omluvit koaliční partnerům – Pirátům a STAN, že museli podstoupit to martyrium, protože oni s SPD nikdy nejednali. Já jsem Jana Kůrku (za SPD), kterého považuji za velmi seriózního pána, který se stará o sport v Plzni, požádal, aby mě s Jaroslavem Kubalíkem (za SPD) podpořili. To se stalo a vůbec jsem netušil, že z toho vznikne takový hon na zajíce,“ uvedl Zarzycký.

Dva kandidáti za SPD, kteří v sobotu podpořili ANO pro podpis memoranda, podle Zarzyckého nikdy neměli být zapojeni do vlády v Plzni. „Oni vyjádřili podporu pro tu platformu. Nikdy jsme s nimi nepodepsali žádnou koaliční smlouvu. Vyjádřili podporu mně do role primátora, do koalice, která po 30 letech zbaví Plzeň vlivu zákulisních hráčů, a já jim za to děkuji. Zástupci Pirátů, STAN ani PRO Plzeň nepodepsali s SPD žádnou dohodu,“ řekl.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme