Nečekaný triumf koalice Spolu. V posledním momentu přeskočila ANO a vyhrála sněmovní volby

Volební klání překvapivě vyhrála koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Získala celkem 27,70 procenta hlasů. „Změna je tady. My jsme ji slíbili a my ji uděláme,“ hřímal lídr opozičního uskupení Petr Fiala za bouřlivého potlesku příznivců. Původně favorizované hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem koalice Spolu předstihla o půl procenta.

Praha (Aktualizováno: 19:18 9. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Obě demokratické koalice vyhrály sněmovní volby, máme šanci sestavit většinovou vládu. Toto je změna, vy jste změna,“ prohlásil lídr koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala před jásajícími sympatizanty spojenectví opozičních stran ve volebním štábu.

Nejpodrobnější volební mapa. Podívejte se, jak hlasovali vaši sousedi

Číst článek

Koalice Spolu tak v letošních volbách do Poslanecké sněmovny utržila 71 mandátů. Hnutí ANO, které se v poslední moment sčítání volebních hlasů posunulo s 27,12 procenty na druhou příčku, však nakonec kvůli přepočtu hlasů získalo o jeden mandát více. Má tedy 72 křesel.

„Vkládali jsme důvěru ve vítězství demokratické opozice a ta bude mít teď ve sněmovně většinu. Zároveň to znamená, že končí dominance Andreje Babiše. Je to velký úspěch,“ pokračoval Fiala s odkazem na koalici Pirátů a hnutí STAN.

Společně drží koalice v dolní komoře 108 křesel, tedy většinu. S jednáním se začne do 24 hodin. „Ústava České republiky mluví jasně. Vláda se musí opírat o většinu v Poslanecké sněmovně. Teď je otázka, jak se k tomu postaví pan prezident. Tuto skutečnost ale nemůže přehlížet,“ uvedl dále Fiala.

Vítězství ve volebním štábu přivítali z pódia i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda lidovců Marian Jurečka. Fiala uvedl, že Spolu chce dělat jinou politiku než dosavadní koalice ANO a ČSSD. „Je jedno, koho jste volili, jsme všichni občany, kteří tu chtějí žít pospolu, jako sousedi, přátelé, kolegové,“ řekl.

Volební štáb Spolu slaví úspěch ve sněmovních volbách | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Koalice si podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky odnáší z kampaně i spoustu podnětů od nevoličů Spolu. Podle něj koalice bude dělat politiku pro celou zemi. Poznamenal, že prosadit koalici v jednotlivých stranách nebylo jednoduché.

Předsedové stran koalice sledovali průběžné výsledky voleb mimo hlavní štáb. Mezi své spolustraníky a příznivce přišli až kolem 18:20. Po oznámení vítězství a krátké tiskové konferenci štáb opět opustili.

Zeman na tahu

Už dříve prezident Miloš Zeman ovšem uvedl, že pověří sestavením vlády lídra strany, která získá ve volbách nejvíce hlasů. Tedy – s ohledem na výsledky – předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Předvolební koalice totiž označil za podvod na voliče.

Koalice Spolu

Volební koalici Spolu vytvořily tři opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 loni v říjnu, kdy podepsaly memorandum o spolupráci. Celostátním volebním lídrem byl zvolen předseda občanských demokratů Petr Fiala. Koaliční strany mají v současnosti ve Sněmovně 40 poslanců (ODS 23, KDU-ČSL deset a TOP 09 sedm).

„Jestliže nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod,“ narážel v rozhovoru pro televizi CNN Prima News na koalice Spolu a Pirátů se Starosty Zeman.

Babiš bude také první, s kým se prezident po volbách setká. Schůzka by měla proběhnout již v neděli od jedenácti hodin na zámku v Lánech. Na twitteru to v sobotu večer napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Babiš se s žádostí o podporu bude moci obrátit pouze na hnutí Tomia Okamury. I s ním ovšem bude moci sestavit jedině menšinový kabinet. Lídři obou opozičních volebních koalic spolupráci s ANO odmítali i v případě, že by se ministerský předseda vládních ambicí vzdal.

Třetí ve volbách do Poslanecké sněmovny skončila koalice Pirátů se STAN, získala 15,55 procenta hlasů. Do sněmovny se dostalo ještě hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) s 9,58 procenty hlasů.

Pod pěti procenty zůstaly dosavadní partneři ANO, tedy vládní ČSSD a KSČM, která menšinovou vládu podporovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček už oznámil, že rezignuje. Volební účast se pohybuje kolem 65,5 procenta, v minulých sněmovních volbách dosáhla 60,84 procenta.

kno, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme