Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

CHKO Kokořínsko začne prověřovat nelegální tábořiště. Chce vyhradit povolené kempy pro trampy

Nová pracovní skupina bude řešit odstraňování problematických tábořišť v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko - Máchův kraj. Tramping tam má dlouholetou tradici, ale podle některých zástupců správy CHKO místy přerostl v kempování porušující zákon o ochraně přírody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbourat, nebo ponechat trampská tábořiště?

Zbourat, nebo ponechat trampská tábořiště? | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dopady trampingu na přírodu včetně využívání a odstraňování tábořišť s nelegálními přístřešky v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj prověřuje nová pracovní skupina odborníků. Do půlroku má předložit Ministerstvu životního prostředí návrhy, jak celou problematiku vyřešit. Třeba jak vyhradit místa, kde by se dalo v trampském duchu přespávat i nadále. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace přináší reportér Radek Duchoň

Skupina se bude se scházet jednou za měsíc a povede ji ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Liberecko Jiří Hušek. Členů je přes dvacet a jsou to zástupci nejrůznějších subjektů, kterých se tato problematika týká, samospráv, vlastníků lesa, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a Agentury ochrany přírody krajiny ČR.

Problematické kempy

Agentura ochrany přírody a krajiny už dříve zjistila 119 míst opakovaně nebo trvale využívaných jako trampské kempy nebo chcete-li tábořiště. Rozdělila je do tří kategorií podle závažnosti dopadu na přírodu. V posledních letech jich 29 nechala odstranit, ale některá lidé zase obnovili.

Nová pracovní skupina by měla definovat přístup k problematice návštěvnosti a trampských nocovišť včetně otázky jejich další likvidace nebo využívání. To vše za podmínek platné legislativy.

Podrobnosti přidává ředitel regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Liberecko Jiří Hušek: „Bude určitě pokračovat odstraňování těch kempů, které jsou v evidentním rozporu se zákony, potažmo skutečně poškozují veřejné zájmy. Nejsem schopen říct, jestli jich bude ještě 30, ani nejsem schopen v této chvíli říct, jestli je tam na konci nějaká cesta na legalizaci toho zbytku.“

Většina z nich jsou vlastně jen tábořiště pod skalními převisy | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ochránci přírody chtějí zlikvidovat hlavně problematické kempy a tábořiště se stavbami z umakartu, montážní pěny, skla nebo plastů a najít způsob, jak tábořit legálně, tedy bivakovat, vyhradit místa, aby se dalo v trampském duchu přespávat i nadále.

Někteří akademici dokonce říkají, že by se tramping mohl zapsat na seznam UNESCO. Třeba i z toho důvodu, že neodmyslitelně patří k této krajině a trampové ve své podstatě přírodu chrání.

O táboření se dá podle ochránců přírody hodně diskutovat, protože naprostá většina trampských kempů podle nich není tábořištěm, ale bivakem. A bivakování v CHKO není zakázané. Táboření mimo vyhrazená místa zakazuje v CHKO zákon o ochraně přírody a krajiny.

Horší je to s ohněm, tam prakticky vždy zákon porušíte. Rozdělávání ohňů například zakazuje i lesní zákon. Existuje také řada lidí, třeba i z řad archeologů, kteří by nechali z CHKO odstranit úplně všechna tábořiště.

Radek Duchoň, jmy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme