Island chrání populární kaňon před přílivem turistů. Důvodem je zpěvák Justin Bieber

Island turistům omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho velké popularity je hudební klip kanadské popové hvězdy Justina Biebera, který se zde natáčel, napsala agentura AP. Křehkému prostředí hrozilo, že ho velký příliv turistů nenávratně zničí.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli klipu ke skladbě I´ll Show You z roku 2015, ve kterém se zpěvák potuluje panenskou přírodou vulkanického ostrova, musí islandské úřady usměrňovat fanoušky, kteří ignorují zákazy, ploty i správce parku.

Maringotka, Island nebo D1. České kapely vydaly ke svým singlům videoklipy z různých míst

Číst článek

Nadšení turisté se snaží přemluvit správkyni parku Hannu Jóhannsdóttirovou, aby je pustila dál, někteří nabízejí úplatky. Správkyně se ale uplatit nenechá.

Ministr životního prostředí Gudmundur Ingi Gudbrandsson vybídl slavné osobnosti navštěvující Island, aby se zamysleli nad tím, že jejich počínání může mít závažné následky.

„Unáhlené činy jedné celebrity mohou mít na krajinu zničující vliv, když je zopakují masy,“ prohlásil Gudbrandsson.

Na obranu populárního zpěváka Justina Biebera dodal, že v době natáčení klipu ještě kaňon nebyl přehrazen a nebyly v něm vyznačené turistické stezky.

Největší problém turisté představují pro křehkou vegetaci, obzvláště pro mechy. Úřady kaňon zavřely na dva týdny v březnu, později zákaz vstupu prodloužily do 1. června. Místo bude v létě přístupné, pouze pokud bude sucho.

Polární záře, brzda a náraz. Islandská policie žádá turisty, aby se věnovali řízení a nezpůsobovali nehody

Číst článek

Od vydání Bieberova videoklipu kaňon navštívil víc než milion lidí, odhadují místní úřady. Turistický ruch se každoročně zvyšuje po celém ostrově. Za rok 2018 přijelo na Island 2,3 milionu turistů, před osmi lety to bylo pouze 600 tisíc.

Úřady nejsou schopné s velkým nárůstem turistů udržet krok a bezpečnostní opatření, která by životní prostředí ochránila, tak na mnoha místech chybějí.

Nárůst turistického ruchu na Islandu přinesl i seriál Hra o trůny, který se tam částečně natáčel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme