Irsko plánuje uspořádat referendum o části ústavy, podle které je místo žen v domácnosti

Irsko v listopadu uspořádá referendum, které rozhodne, zdali z ústavy zmizí pasáž o tom, že místo žen je v domácnosti. S odvoláním na irskou vládu o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Dublin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žen úspěšných v byznysu přibývá (ilustrační snímek)

Irské referendum má rozhodnout, zdali z ústavy zmizí pasáž o tom, že místo žen je v domácnosti (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Celkem 86 let stará ústava katolické země doznala v posledních letech několika změn včetně povolení manželství stejnopohlavních párů nebo zrušení zákazu potratů. „Zastaralý“ odkaz na roli žen ve společnosti v ní ale nadále zůstává a podle irského premiéra Lea Varadkara je potřeba ho změnit.

Platíme ženy, aby byly doma, nepracovaly a zkazily si životní kariéru, říká ekonom Münich

Číst článek

„S potěšením oznamuji, že vláda chce uspořádat referendum o změně naší ústavy s cílem zakotvit rovnost žen a mužů a odstranit zastaralou zmínku o ‚ženách v domácnosti‘,“ uvedl Varadkar v prohlášení při příležitosti Mezinárodního dne žen.

V článku 41.2 irské ústavy se píše, že stát uznává, že „žena svým životem v domácnosti poskytuje státu podporu, bez níž nelze dosáhnout obecného blaha“, a že „matky nesmějí být ekonomickou situací nuceny vykonávat práci na úkor svých povinností v domácnosti“.

Jakoukoliv změnu ústavy v pětimilionové zemi musí schválit občané v referendu. V referendech o povolení manželství stejnopohlavních párů i potratů se vyslovila velká většina Irů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme