‚Máte právo vědět‘ o migraci z Mongolska
Společnost Člověk v tísni dnes naposledy před letními prázdninami uvádí komponovaný večer z cyklu Máte právo vědět. Tentokrát se v Technické knihovně v Praze bude debatovat o migraci z Mongolska, zvláště o těch Mongolech, kteří u nás hledají práci. Debatu o nich předznamená film "Skvělá příležitost" režiséra Víta Janečka.
Film poukazuje na pracovní šikanu. „Cizinci jsou v postavení vůči zaměstnavatelům velmi zranitelní. Jejich povolení k pobytu tady je vázané na konkrétní pracovní místo,“ upozorňuj na pravděpodobný hlavní důvod vykořisťování cizinců Jitka Polanská, koordinátorka Programu migrace společnosti Člověk v tísni.
koordinátorka Programu migrace společnosti Člověk v tísni Jitka Polanská byla hostem Světa o desáté Rádia Česko
Migranty trápí ale třeba i komunikace s úřady. „To v jakých pracovních a životních podmínkách se u nás cizinci nacházejí závisí na tom, jak se k nim chová stát, jak jsou nastaveny zákony, jak se k nim chovají úřady,“ popisuje Polanská.
„Cizinci zákonům často nerozumí, úředníci nemají dost porozumění pro to, že jim cizinci nerozumí. Chybí procesy, které by to cizincům zjednodušily a to je vhání do náruče zprostředkovatelů služeb, protože tu nemají rodinu, přátele, kolegy, kteří by jim uměly poradit,“ dodává.
V České republice žije v současnosti okolo pěti tisíc Mongolů. „V souvislosti s krizí se začalo šetřit s pracovními povoleními a vízy pro cizince. V roce 2005 jich byli tři tisíce, v roce 2008 to bylo osm tisíc, teď je to kolem pěti tisíc,“ potvrzuje Polanská.
Migrace se váže k době, kdy Československo umožňovalo Mongolům, aby přijížděli jak za studiem, tak za prací v tradičním textilním a kožedělném průmyslu. Do určité míry se to zachovalo - dnes pracují zejména u subdodavatelů textilií pro automobilový průmysl.