Koalice bojuje proti mé firmě, řekl Babiš o Agrofertu. Konec KSČM ve Sněmovně je podle něj zásluha ANO

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pondělí ve Sněmovně označil koncern Agrofert za svou firmu, když prohlásil, že koalice zneužívá politickou moc na boj proti ní. Uvedl také, že Ústavní soud je podle něj součástí nové totality a polistopadového kartelu, který podporují média, zejména veřejnoprávní. Až po zhruba tříhodinové kritice vlády začal navrhovat úpravy programu zářijové schůze dolní komory.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:33 5. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš označil Agrofert za svou firmu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) po 70 minutách napomenula Babiše, že nemluví k programu schůze dolní parlamentní komory, k němuž se přihlásil a který ani po dvou hodinách nedokončil.

„Já mohu mluvit, co chci, a vy mi do toho nebudete mluvit,“ opáčil šéf ANO s tím, že z titulu funkce není ve svém projevu nijak omezen. „Neskáčte mi do řeči laskavě,“ řekl šéfce Sněmovny. 

Úspěšnější v pokusu usměrnit Babišovu řeč nebyla ani po další stovce minut místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Babiš prodal Mafru, Synthesii a Londu miliardáři Pražákovi. Cena se odhaduje na víc než 10 miliard

Číst článek

„Vy zneužíváte politickou moc na boj proti mé firmě,“ řekl Babiš na adresu koalice o Agrofertu, který přitom musel již před lety převést do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů.

Holding Agrofert ze svěřenských fondů Babiše prodal minulý týden pardubickou chemičku Synthesia, mediální společnost Mafra a firmu Londa, která provozuje rozhlasové stanice Impuls a RockZone, skupině Kaprain podnikatele Karla Pražáka.

Transakci ještě budou posuzovat antimonopolní úřady. Babiš mediální dům Mafra označil za „nejsvobodnější médium“.

‚Vyhnali jsme KSČM‘

O Ústavním soudu mluvil Babiš jako o součásti nové totality v souvislosti s tím, že se schválené nominace na ústavního soudce vzdal místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr kvůli své minulosti předlistopadového komunistického soudce.

Předseda ANO mimo jiné řekl, že pro bývalé komunisty je u Ústavního soudu kvóta dvou míst.

Babiš v této souvislosti také uvedl, že se s hnutím ANO zasloužil o odchod KSČM ze Sněmovny, když se jeho vláda s ČSSD o jejich podporu opírala. „My jsme je vyhnali ze Sněmovny,“ prohlásil expremiér na adresu současných komunistů.

‚Nejprolhanější v historii‘

Šéf ANO v projevu opětovně označil současnou vládu za „nejprolhanější v historii“, podle něj neudělala nic proti inflaci. „Lidé jsou naštvaní, protože jste lhali a stále lžete,“ prohlásil Babiš.

„Místo politických vizí razíme 30 let starou a ochozenou politiku Václava Havla, na kterou není nikdo zvědavý, protože je to z vnější perspektivy obdoba politiky přilepování se k silnici,“ citoval Babiš jeden z komentářů k současnému stavu.

Doměřená daň z reklamy na Čapím hnízdě je dědictvím Schillerové. Prověrku žádal i její náměstek

Číst článek

Expremiér kritizoval vládní konsolidační balíček, který bude hlavním bodem zářijové schůze dolní parlamentní komory.

„Daňový balíček je úplné peklo, vy z těch lidí děláte pitomce,“ dodal. Podotkl, že média v létě dělala pitomce z něj kvůli tomu, že se neuměl napít z lahve s připojeným víčkem.

Babiš slíbil, že program schůze navrhne rozšířit o osm bodů, které shrne v závěru projevu. První z nich se má týkat pražské korupční kauza Dozimetr nebo výzvy premiéra Petra Fialy (ODS) ke snížení cen potravináři, další z bodů se prý bude týkat energetiky.

Koalice kvůli ohlášeným opozičním projevům prosadila, že jednání o programu bude moci trvat i přes půlnoc. K úpravám programu se zatím přihlásily čtyři desítky poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme