Ambulantní lékaři jsou s výběrem poplatků spokojeni

Lékaři z ambulancí jsou po měsíci vybírání poplatků spokojeni. Ubylo jim zbytečných návštěv pacientů, kteří si přišli jen popovídat. Mluvčí Koalice soukromých lékařů a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek řekl, že lidé přicházejí s více zdravotními problémy naráz a v počátcích nemoci raději telefonují o radu. Více se také zajímají o to, jak lze onemocnění předcházet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky ve zdravotnictví | Foto: Alena Palečková

Koalice soukromých lékařů zveřejnila zkušenosti ambulancí, nemocnic i lékáren s výběrem regulačních poplatků. Všechna zařízení podle informací ministerstva zdravotnictví poplatky vybírají s výjimkou Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí, kde se nevybírá od dětí do 18 let věku.

Na dnešní konferenci byl i místopředseda sdružení praktických lékařů doktor Jan Jelínek, ten Radiožurnálu ještě před začátkem řekl: "Principem sdělení bude právě shrnutí z jednotlivých segmentů zdravotní péče, protože Koalice soukromých lékařů sdružuje průřez jednotlivých ambulancí. Setkáváme se samozřejmě s různými obtížemi jak technicky provádět výběr, narážíme na nejrůznější situace, kdy je sporné, jestli se má, nebo nemá vybrat poplatek. "

Podle dosavadních zkušeností jsou pacienti dobře informováni o tom, kdy a za co mají platit. Problémy nastávaly v prvních dnech spíše na straně lékařů. Někteří z nich totiž chtěli poplatek i tehdy, když na něj neměli nárok.

Například gynekolog na severu Čech požadoval 30 korun za vyšetření těhotné pacientky a dalších 30 korun za ultrazvuk plodu, protože to je další osoba. V lékárnách se zase pacient setkal s tím, že si lékárník navýšil třicetikorunový poplatek údajně o DPH.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme