Blokáda pražské dopravy má pokračovat

Protestující dovozci ojetých aut a zástupci autoškol v podvečer uvolnili Letenský i Těšnovský tunel a kolem půl osmé večer vyklidili i magistrálu na Hlávkově mostě. Rozhodli se přesunout zpět k ministerstvu dopravy, kde chtějí zůstat přes noc. Policie předtím pohrozila, že další ochromení dopravy v centru města nebude tolerovat a proti účastníkům blokády zasáhne. Protestující ale večer potvrdili, že v blokádě budou druhý den pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie už proto varovala řidiče, aby do centra ve čtvrtek raději nejezdili. Jak ČRo 1 - Radiožurnálu potvrdil zástupce velitele pořádkové policie Vladislav Husák, případné nové zátarasy dopravních tepen policie tolerovat už nebude. Za středeční blokádu pražské magistrály a některých dalších silničních tahů protestujícím podle něj hrozí pokuty. "S účastníky manifestace jsme se dohodli na tom, že jsou určité podmínky stanové zákonem o shromažďování. Oni tím, že vstoupili do vozovky, tak porušili celou řadu dalších zákonů a vyhlášek. My některé z nich máme zdokumentovány a v rámci správního řízení je budeme řešit".

Automobily se do centra sjely ráno po příjezdových komunikacích od dálnic z Brna, Teplic, Plzně, Hradce Králové, po vyústění karlovarské a strakonické trasy a od Mladé Boleslavi. Pražané v obavách z protestujících podnikatelů zřejmě nechali své vozy doma a doprava v centru hlavního města byla dopoledne převážně klidná. Odpoledne se ale situace zradikalizovala a účastníci protestu zablokovali dopravu na křižovatce pod hotelem Hilton směrem do Karlína a magistrálu na Hlávkově mostu v obou směrech. Také tunel u ministerstva dopravy byl neprůjezdný. Někteří z účastníků blokády odpoledne ochromili dopravu i na Štefánikově mostě mezi Letenským tunelem a Revoluční třídou. Policisté proto museli dopravu odklánět. V podvečer však policii došla trpělivost. Ministr vnitra dal protestujícím ultimátum k uvolnění komunikací, jejichž blokádu předem neoznámili, a šéf pražské policejní správy Radislav Charvát pohrozil, že pokud blokády budou pokračovat, policie použije "zákonné prostředky".

Se zástupci protestujících se odmítl setkat premiér Miloš Zeman. Prostřednictvím svého mluvčího jim pouze vzkázal, že nemá v úmyslu vyhovět jejich požadavku na odvolání ministra dopravy Jaromíra Schlinga. S účastníky blokády odpoledne před ministerstvem dopravy hovořil ministr vnitra Stanislav Gross. "Já bych to nenazýval jednáním, já se snažím řešit tu situaci po stránce bezpečnostně-dopravní tak, aby nevznikaly zbytečné kolize, a to těžko lze nazývat jednáním v této fázi. Takže nechte se trochu překvapit vývojem a myslím, že se to podaří nějak zvládnout", řekl poté Českému rozhlasu. Se zástupci protestujících se mělo setkat vedení sociální demokracie. Schůzka, kterou zprostředkovával právě Gross, se ale zřejmě neuskuteční. Předseda ČSSD Vladimír Špidla totiž sdělil, že má čas až v neděli. Podle šéfa sdružení dovozců aut Jana Slawische tak nyní protestující nemají s kým jednat.

Protestující dopoledne zcela zaplnili parkoviště před ministerstvem dopravy včetně přilehlých ulic a podepisovali petici, požadující odvolání ministra dopravy Jaromíra Schlinga a jeho dvou podřízených - náměstka Karla Holla a ředitele odboru schvalování vozidel Jiřího Konečného. Většina lidí se pak přesunula k Úřadu vlády, kde premiérovi požadavek předali a vyčkávali na jeho odpověď. Svůj protest hodlají ukončit pouze po slibu premiéra Miloše Zemana, že ministra Schlinga odvolá. Podle šéfa Sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců aut Jana Slawische jsou účastníci blokády připraveni na místě nocovat.

Vládní mluvčí Libor Rouček vzkázal, že premiér ministra dopravy Schlinga neodvolá a protestující dovozce aut a zástupce autoškol nepřijme. Přirovnal je přitom ke komunistům: "Takhle se chovali, jako se chováte vy, v únoru 1948 komunisti." Premiér je však podle Roučka připraven se setkat se zástupci ministerstva i protestujících dovozců automobilů a zástupců autoškol poté, až dospějí ke společnému řešení. Na tomto postupu se obě strany dohodly při setkání se Zemanem 27. srpna.

Také Schlingova mluvčí Ludmila Roubcová dopoledne před budovou ministerstva oznámila, že ministr rozhodně odstoupit nemíní a neodvolá ani své podřízené. "Dveře ministerstva dopravy jsou vám otevřené ve chvíli, kdy budete chtít pracovat," sdělila protestujícím a dodala, že ministr splnil vše co obě sdružení dohodla minulý týden u premiéra Miloše Zemana.

Dopravu nemocných sanitkami zatím blokáda autodopravců v ulicích Prahy nezkomplikovala. Českému rozhlasu to potvrdil tiskový mluvčí Nemocnice Na Františku Jan Hakr: "Do tohoto okamžiku nám žádné problémy s příjezdem a odjezdem pacientů nevznikaly." Pacienti si podle mlučího spíše stěžovali na přeplněné prostředky hromadné dopravy. Také vedoucí záchranné služby Ondřej Franěk potvrdil, že blokáda neohrožuje životy pacientů. Došlo prý pouze k nepatrnému prodloužení dojezdových časů, současný stav se však neliší od běžné špičky všedních dnů.

Aktuální informace o dopravní situaci v hlavním městě uslyšíte ve vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu a jeho Zelené vlně. Průbežné informace z pražských ulic přináší i server Motožurnál.

Jana Zemanová, Petr Jansa, Marika Táborská, František Lutonský, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme