Budvar dostal výjimku. Firmy vlastněné státem, kraji nebo obcemi nemusí zveřejňovat smlouvy

Výjimku ze zveřejňování smluv v registru by měly vedle národního podniku Budějovický Budvar dostat i všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. V novele zákona o registru smluv to o jeden hlas schválila Poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Poslanci přitom o konečné podobě návrhu ve středu hlasovali hned dvakrát. Poprvé o jeden hlas neprošel, když z přítomných 161 poslanců pro něj zvedlo ruku jen 80. Výsledek ale zpochybnil předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. „Hlasoval jsem v tomto posledním hlasování ano a na záznamu mám: zdržel se. Zpochybňuji hlasování,“ ztěžoval si Sklenák a přítomní poslanci jeho námitku schválili. Hlasovalo se tak podruhé.

Rekonstrukce státu novelu zákona kritizuje
Podle iniciativy poslanci schválením novely zákona o registru smluv vyprázdnili obsah normy, která bránila plýtvání veřejnými prostředky. Nedali přednost zájmu občanů před snahou lobbistů zakrýt finanční toky, uvedla iniciativa v tiskové zprávě.
„Jako záminka k hlasování sloužila výjimka pro národní podnik Budvar, kterou předložil Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ta se však brzy stala nosičem pro desítky dalších pozměňovacích návrhů. Na konci všeho je výrazně okleštěný zákon," uvedla Rekonstrukce státu. Podle ní nyní vypadnou z registru smluv kontrakty v rozsahu 148 miliard korun ročně.
„Řada poslanců tak porušila svůj slib, který dali veřejnosti před čtyřmi lety - podporovat zveřejňování smluv státu na internetu," uvedla iniciativa. Poslanci podle ní často předkládali návrhy, které psaly přímo podniky a instituce, které žádaly výjimku.

K tomuto hlasování se nepřihlásilo hned pět poslanců sociální demokracie místo předešlých dvou, takže stačilo, aby se ze 159 přítomných pro návrh vyslovilo 80 poslanců. Novela zákona o registru smluv tak byla přijata nejnižším možným počtem hlasů.

Původní návrh novely zákona o registru smluv z dílny KDU-ČSL počítal s výjimkou pouze pro pivovar Budvar. Poslanci ale rozhodli, že ji dostanou i všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu.

Zajímá vás, kteří poslanci odhlasovali výjimku z registru smluv? Zde máte jmenný seznam.

Pod zákon o registru smluv by navíc neměla spadat ujednání, na něž se vztahuje bankovní tajemství, a ta, která se týkají nakládání s výbušninami. Výjimku budou mít i kolektivní smlouvy. V databázi nebudou muset být ani smlouvy některých dobrovolných svazku obcí.

Určité úlevy by měly mít podle poslaneckého znění předlohy, kterou nyní dostane k posouzení Senát, i Česká televize a Český rozhlas. Pod zákon by sice spadaly, nemusely by ale vkládat do registru smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv, a dohody o nákupu práv převzatých pořadů. Veřejné vysoké školy by v registru nemusely zveřejňovat smlouvy, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

Budvar se odmítá v registru smluv 'svlékat před konkurencí'. Většina firem s tím nemá problém

Číst článek

Zákon o registru smluv dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 000 korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme