Čaputová dorazila v předvečer 17. listopadu na Pražský hrad. Promluví s krajany, zapálí svíčku na Národní

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou přivítali na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s jejím partnerem Jurajem Rizmanem.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po oficiálním ceremoniálu, při kterém zazněly státní hymny obou států a oba politici spolu absolvovali přehlídku čestné stráže, se slovenská prezidentka zapsala do pamětní knihy.

Podle programu má nyní následovat soukromé jednání obou hlav státu a poté pracovní oběd. V Česku má Čaputová program na celý den, mediální výstup po jednání s Pavlem není v plánu.

Ve čtvrtek odpoledne se Čaputová ve Slovenském institutu v Praze setká s krajany, následně položí kytici a zapálí svíčku na Národní třídě. Večer bude debatovat se studenty Univerzity Karlovy.

Zuzana Čaputová a Petr Pavel v předvečer 17. listopadu na Pražském hradě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V předvečer 17. listopadu

Čaputová navštívila Česko ve stejný termín i v předchozích dvou letech, setkala se s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem a v předvečer 17. listopadu uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě.

Pavel, který je v čele státu od letošního března, se s Čaputovou sešel už několikrát.

Slovenská prezidentka mu osobně přijela poblahopřát v lednu po jeho vítězství v prezidentských volbách. Vyjádřila radost nad tím, že v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty.

Pavel pak jen několik dní po své březnové inauguraci odjel na Slovensko při své první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. S Čaputovou poté například také na jaře společně cestovali na Ukrajinu, kde navštívili místa zasažená ruskou invazí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme