Centrum Prahy možná ovládnou minibusy

V centru Prahy by mohly zhruba do roka jezdit minibusy. Malé autobusy, které jezdí na ekologické palivo, lépe prokličkují centrem metropole a přepraví řadu cestujících, už využívají jiná velká města, jako je Řím nebo Bordeaux. Zástupci Prahy 1 teď chtějí o zřízení minibusů diskutovat s tamními obyvateli i s pražským magistrátem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo | Foto: Jan Rosenauer

Minibusy by především měly ulehčit dopravu obyvatelům centra Prahy i lidem, kteří zde pracují. Pro tento druh dopravních prostředků jsou zatím podle předsedy komise Územního rozvoje Prahy 1 Filipa Dvořáka vytipované dvě trasy na pravém břehu Vltavy; protínat by měly Mariánské náměstí.

"Jedna trasa by vedla z oblasti kolem ulice Petrská k Národnímu divadlu, druhá by pak na ni byla kolmá a spojovala by horní část Václavského náměstí s Rudolfinem. Nyní bychom rádi nastartovali veřejnou diskusi, v níž by se obyvatelé k tomuto nápadu buď přiklonili, anebo ho odmítli," řekl Filip Dvořák.

V Římě už zmenšené autobusy jezdí řadu let, jsou ale v podstatě poloprázdné. Podle spolupracovnice Radiožurnálu v Římě Vědunky Lunardi totiž Římané dávají přednost automobilům. "Obyvatelé metropole využívají minibusů pouze za špatného počasí anebo když se nemůžou dočkat svého autobusu a chtějí se přemístit na jiné linky. Vytíženější jsou malé autobusy na nových trasách ve čtvrtích za hradbami historického centra," poznamenala zpravodajka.

Pokud by se nápad obyvatelům metropole a jejím dalším zástupcům líbil, mohly by minibusy vyjet do ulic už příští rok na podzim.

Markéta Pešková, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme