Češi, kteří si přejí rozpad EU, převládají nad stoupenci její federalizace

Dvě pětiny Čechů jsou pro rozpad Evropské unie a naopak třetina lidí by byla pro větší spolupráci a vytvoření federace. Tyto údaje vyplývají z průzkumu agentury Ipsos pro Úřad vlády. Evropská komise chce o Unii lépe informovat. Letošní rok proto vyhlásila rokem evropského občanství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie hledá východisko z krize

Evropská unie hledá východisko z krize | Foto: European Commission Audiovisual service

Češi podle průzkumu nemají o Evropské unii dostatek informací. Největší výhody našeho členství vidí v možnosti volně cestovat a pracovat, svá práva ale moc neznají.

Volit do Evropského parlamentu se chystá sice polovina obyvatel, tři čtvrtiny lidí ale neví, že volby budou už příští rok. Přitom to je „příležitost, jak můžeme ovlivnit, jak se bude Evropská unie dál vyvíjet a jak bude fungovat,“ říká vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice Jan Michal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaela Rozsypala o výsledcích výzkumu vztahu Čechů k EU

Většina obyvatel se cítí více Čechy než Evropany. K Evropskému občanství se hlásí jen zlomek lidí. Za Čechy i Evropany se považuje necelá polovina dotazovaných.

Více proevropsky orientovaní jsou podle průzkumu lidé mladší a s vyšším vzděláním. Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl říká, že každý vnímá občanství jinak. Někdo v rámci právního státu, někdo více pocitově.

Češi jsou podle Kratochvíla k Unii kritičtější než ostatní národy. „Na jedné straně to je nízkou informovaností, na druhé straně je to tím, že se ptáme v kontextu ekonomické krize, která na Českou republiku dopadá obzvlášť tvrdě,“ myslí si Kratochvíl.

Evropská unie chce svůj obraz zlepšit a plánuje proto konkrétní kroky. Například zjednodušit hledání práce, usnadnit možnost studia v rámci Unie nebo snížit byrokracii související s pobytem v jiné zemi. Lépe by měli být chráněni postižení a lidé by měli mít větší práva v jiných členských zemích sedmadvacítky.

David Bernardy, Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme