Česko by mohlo přijmout patnáct rodin křesťanských uprchlíků ze Sýrie
Přes 10 milionů Syřanů už muselo kvůli vleklé občanské válce odejít ze svých domovů. Jen třetina z nich dokázala překročit hranice a našla útočiště v sousedních státech. Statisíce uprchlíků zamířily do Jordánska. Tam ale často přežívají mimo uprchlické tábory a země dlouhodobě situaci nezvládá. Pomoc už nabídly některé západní státy a přijetí patnácti uprchlických rodin teď zváží také Česko. Návrh ministerstva vnitra dnes projedná vláda.
„Lidé tam živoří. Teď v zimě jsou už první mrtví, protože sněží a lidé tam žijí v obyčejných stanech,“ popsala Jitka Škovránková z organizace Člověk v tísni situaci asi 8 milionů lidí, kteří opustili své domovy, ale zůstali v Sýrii.
Česko by mohlo přijmout patnáct rodin křesťanských uprchlíků ze Sýrie. natáčela o tom Evelína Kulíšková
O moc lépe na tom ale nejsou ani ti, kteří před válkou utekli do okolních států. Na 600 tisíc z nich našlo přechodné útočiště v Jordánsku, kde ale žijí ve velmi špatných podmínkách.
„Většina uprchlíků žije mimo uprchlické tábory v provizorních místech, která jsou upravena na bydlení. Jsou to třeba garáže nebo rozestavěné domy. Jsou registrovaní, ale ta země nemůže zvládnout takový nápor uprchlíků,“ přiblížila Klára Boumová z Charity Česká republika.
Pomocnou ruku už nabídlo například Německo a Švédsko. Teď by se mohlo připojit také Česko. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD míří do vlády s návrhem na přesídlení patnácti rodin syrských křesťanů s nemocnými dětmi z Jordánska.
„Bude to na základě diskuze české ambasády s lékaři, kteří provádí operace v Jordánsku, kde jsou tito uprchlíci operováni. Tak by bylo vybráno 15 rodin. Odhaduje se, že celkově by do České republiky přišlo 70 lidí,“ řekl Chovanec v České televizi s tím, že všichni musí mít dobré předpoklady pro začlenění se do české společnosti a dospělí musí projít důkladnou bezpečnostní prověrkou.
Česko by podle Hamáčka mělo pomáhat uprchlíkům v jiných zemích
V Turecku se nachází téměř dva miliony syrských uprchlíků. Během jednání s šéfem českého parlamentu Janem Hamáčkem v Ankaře si jeho turecký kolega postěžoval, že nejnutnější náklady vyjdou Turecko dráž, než kolik dělá roční vzájemný obrat mezi Českou republikou a Tureckem.
To znamená 5 miliard dolarů. Česká strana však podle předsedy Poslanecké sněmovny přijetí většího množství syrských azylantů odmítá.
„Nemyslím si, že řešením situace v Sýrii je celou populaci Sýrie přestěhovat do Evropy. Myslím si, že smysluplnějším bude pomoci syrským uprchlíkům v zemích sousedících se Sýrií, jako je například Turecko, Jordánsko nebo Libanon.“
„To znamená, naším úkolem je pomoci těm zemím v okolí Sýrie, které přijaly syrské uprchlíky,“ míní předseda sněmovny Jan Hamáček.