Hackeři zaútočili na Český rozhlas. ‚Důvodem mohla být konference o médiích a Ukrajině,‘ uvedl Zavoral

Ještě před začátkem čtvrteční konference s názvem Média a Ukrajina, kterou pořádal Český rozhlas, zaútočili hackeři na jeho webové stránky a také zpravodajský server iROZHLAS.cz. Podle zástupců rozhlasu šlo o cílený útok, který s konferencí přímo souvisel. Útokem se zabývá i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna řekl, že šlo o cílený útok na data. Hackeři pronikli na servery externího poskytovatele služeb, a poškodili disky, na nichž má rozhlas uložená média. „Hackerský útok nezasáhl textovou podobu serveru rozhlas.cz iROZHLAS.cz, ale zasáhl soubory médií, jako jsou obrázky a audia,“ upřesňuje Hošna.

Český rozhlas podle Hošny aktuálně řeší obnovu úložiště a zároveň pracuje na zabezpečení datového centra. Útokem se zabývá i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten zatím k situaci žádné podrobnosti nesdělil.

Co se týče serverů iROZHLAS.cz a rozhlas.cz byly zcela vyřazeny. Celý den byly naopak dostupné web a aplikace mujROZHLAS.cz. Útok nenarušil ani vysílání stanic Českého rozhlasu.

Plus pořádá mezinárodní konferenci o roli médií na Ukrajině. Zúčastní se Pavel, Kličko i Němcovová

Číst článek

Konference

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral zmínil, že útok může být spojený s čtvrteční konferencí s názvem „Média a Ukrajina“, kterou Český rozhlas pořádá.

„Jsem přesvědčen, že je to právě dnes v tak masivním rozsahu – v době, kdy jsme tuto konferenci dlouze připravovali a navíc i dlouze prezentovali veřejnosti. Úplně náhodný útok to nebude a evidentně je někomu trnem v oku, co tady dnes probíráme a jakému těžkému a závažnému tématu se věnujeme,“ uvedl generální ředitel.

Zavoralovu domněnku opatrně potvrdil i šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka: „Musíme si počkat na řadu dalších informací, nicméně kontext a některé detaily toho, jak byl hackerský útok proveden, spíše signalizují, že mohlo jít o záměr a že to souvislost s konferencí pravděpodobně mělo.“

Útok odsoudil také prezident Petr Pavel. Podle něj dokázal, jak protivníkům vadí objektivní informace. I přes útok byl ale přenos z konference dostupný celý den na youtube kanálu Českého rozhlasu Plus.

dre, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme