Hodinu před otevřením volebních místností se prezidentští kandidáti, Petr Pavel a Andrej Babiš, naposledy potkají v debatě. Moderátor Jan Pokorný je pozval do studia Českého rozhlasu.
„Měl jsem pocit, že se kampaň před prvním kolem vyvíjí uspokojivě. Ten ale úplně zmizel, když atmosféra strachu vygradovala v míře ještě mnohem větší,“ říká ústavní právník Jan Kysela.
Do voleb zbývá týden a probíhají politické debaty. Jediný Andrej Babiš se rozhodl většinu televizních debat vynechat. „Myslím, že mu to v tuto chvíli neuškodí," myslí si filozofka Tereza Matějčková.
Český rozhlas, jeho celoplošné i regionální stanice připravily bohatý vánoční a silvestrovský program. Nebude chybět ani rekapitulace klíčových momentů roku 2022 a zásadních změn v roce nadcházejícím.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský už avizoval, že stížnosti Janečka a Rohanové na vyřazení z volby bude řešit přednostně. Navíc striktně odmítl, že by snad mělo dojít k posunu voleb.
Velkou výhodou Česka je prý poloha uprostřed Evropy. Postupně sice ztrácíme výhodu levné pracovní síly, stále prý ale vynikáme technickou zručností a schopností improvizace.
Server iROZHLAS.cz přináší nejzajímavější informace z podcastu Českého rozhlasu Plus Čekání na prezidenta. Tentokrát o nominacích jednotlivých kandidátů pomocí podpisů poslanců, senátorů či občanů.
„Mě třeba překvapilo, že Josef Středula jako levicový kandidát nesesbíral třeba 100 tisíc podpisů,“ uvedla v listopadové epizodě podcastu filozofka Tereza Matějíčková.
Důvody ochoty podvolit se jsou jasné: strach z režimních sankcí, netečnost, nevíra v to, že na Ukrajině se vede opravdová plnokrevná válka, přesvědčení, že „když se musí, tak se musí“.
Opozice sice rozpočet zpochybnila a odsoudila, přesto se v námitkách omezila pouze na stížnosti, jak těžko se lidem žije v energetické krizi a jak málo jim vláda pomáhá.
„Na začátku 70. let byl vyloučen z vysoké školy a byl za své názory vězněn o deset let dřív než Václav Havel. Možná tohle bude ta komunikační linka, na kterou budou v SPD sázet,“ odhaduje Jan Pokorný.
Radiožurnál si týdně naladí 1,632 milionu posluchačů, denně pak 835 tisíc lidí. Ve druhém a třetím kvartále letošního roku představoval nejposlouchanější českou stanici.
„Babišovým zvolením bychom promeškali příležitost Hrad znormálnět. Znormálněním myslím, že to bude prezident, do kterého nikdo neprojevuje mesiášská očekávání,“ říká ústavní právník Jan Kysela.
Proruské názory se objevují především na sociálních sítích, a to zejména na Facebooku, což je prý zásadní platforma pro šíření dezinformací i nenávistných projevů.
Šance, že současný ruský prezident své místo opustí v brzké době, jsou stále malé. Je ale jasné, že vojenský hazard na Ukrajině už jeho moc začal podkopávat.
Vedení rozhlasu oznámilo také pokračování spolupráce se sociologickou společností PAQ Research na projektu Česko 2022 – Život k nezaplacení a speciální vysílání k výročí sametové revoluce.
Účinek emisí skleníkových plynů je globální. O aerosolech, částicích, které vznikají spalováním, dlouho panovalo přesvědčení, že škodí jen tam, kde unikly do vzduchu.
Oceňovaný novinář a bývalý šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka vystřídá od 1. října na pozici šéfredaktora Českého rozhlasu Plus Petra Šabatu, který se rozhodl z ČRo odejít k 30. září 2022.
Amazonský prales||Alžběta Jurčová|Příroda|svět ve 20 minutách
Strážcům zákona uniká většina případů. Pokuty, které hrstka státních a federálních inspektorů napíše, se málokdy platí. Občas se případ dostane i k soudu, řízení ale trvají celá léta.
Bývalý diplomat míní, že všichni ruští občané, kteří by chtěli cestovat do schengenského prostoru za turistikou, by měli tu možnost dostat, ale za určitých podmínek.
„Orion je velice futuristická loď. Pokud se na ni podíváte, nevšimnete si žádné páčky, všude jsou jenom displeje. Je připravená dostat se bezprecedentní rychlostí ven z atmosféry,“ vysvětluje Spratek.
Policisty patrně čeká horký podzim. Proto by se měli naučit nechávat své politické sympatie doma a na náměstích s chladnou hlavou měřit všem stejným metrem.
„Jsme na trajektorii neudržitelného hospodaření. Chtěli jsme vládě říct, aby udělala scénář, který pracuje na výdajové i příjmové straně bilance tak, aby se rozpočty začaly ozdravovat,“ říká Kalousek.