Chtěl jsem poznat Ukrajinu, hájí se český voják viněný z terorismu. Na videu čistí minomet

Krajský soud v Pardubicích začal v úterý řešit případ českého vojáka obžalovaného z teroristického útoku. Měl se zapojit do bojů na Ukrajině na straně proruských povstalců. Erik Eštu uvedl, že na Ukrajinu jel za poznáním a cestovat. V uniformě povstalců a se zbraněmi se prý fotil na památku. Hrozí mu 12 až 20 let vězení. Soudní jednání pokračuje v pátek 29. března výslechem svědků.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Erik Eštu před soudem vypověděl, že do občanské války na Ukrajině se zapojit nechtěl. Řekl, že tam jel, aby poznal zemi, odkud pochází jeho manželka. Navštívil tam i kamaráda, kterého poznal v Praze. Před soud obžalovaný předstoupil ve vojenské uniformě. „Nemám důvod lhát,“ řekl v úterý novinářům.

Podle obžaloby působil v takzvané Republikánské gardě Doněcké lidové republiky v její uniformě. Mezi jeho činnosti patřila stráž v zákopu na frontě, stráž v zákopech, údržba zbraní, vykládání materiálu a stráž u vjezdu a výjezdu z tržiště, kde byli vojáci gardy ubytovaní, uvedli žalobci.

Stanoviště v zákopech byla podle nich vybavena zbraněmi, například ručními protitankovými granátomety RPG a granáty. Muž se podle obžaloby účastnil ostřelování protivníků Doněcké lidové republiky, což mohlo zejména občanům Ukrajiny způsobit zranění či smrt.

Na videích, která byla v úterý součástí důkazního řízení, je často v doprovodu několika mužů ze separatistické patroly. Dle Eštových slov se vždy nacházel několik kilometrů od frontové linie.

Muži mu půjčili kalašnikov nebo granát, aby se zbraněmi mohl pózovat. Na jednom záběru čistí minomet nebo plní zásobník zbraní, aby si mohl jít do rozpadlé budovy zastřílet, což ukazují další záběry. Chtěl si to prý vyzkoušet.

„Byla to klukovina, trochu jsem si přivymyslel,“ řekl Eštu. Uvedl, že nechtěl riskovat život ani zabíjet lidi, kteří mu nic neudělali.

Vojákem v Česku

Eštu pobýval v zahraničí zhruba měsíc v roce 2015 ještě před nástupem do armády. Do Česka se rozhodl vrátit 5. května 2015, neboť mu končila platnost víza. Jeho jednání vyšlo najevo později, když se jím pochlubil před ostatními vojáky u Vojenského útvaru 1837 Chrudim, uvádí obžaloba.

Když lidé trpí, nezajímá je, kdo válku začal, vysvětluje šéf českých Lékařů bez hranic

Číst článek

Vždycky prý chtěl být parašutistou, civilních seskoků absolvoval desítky. Nyní pracuje jako vojenský kuchař u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích.

Před armádními kolegy se prý Eštu v minulosti chlubil a své zážitky z Ukrajiny zveličoval. Než nastoupil do české armády, byl chvíli členem francouzské cizinecké legie, neprošel dalšími testy, bez udání důvodu ho pak propustili.

Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková řekla, že je v armádě zařazen do takzvané dispozice velitele svého útvaru a slouží na jiné než své původní pozici. O jeho dalším osudu rozhodne armáda po rozsudku.

Sběratel uniforem, včetně SS

Eštu je sběratelem vojenských uniforem, nosí je prakticky denně jako běžný oděv. Cestuje v nich i do zahraničí, byl dle svých slov v 30 zemích. Sbírá uniformy současné i historické, má i německé včetně uniforem důstojníků SS.

Na Ukrajině chodil v ruské uniformě, našil si na ni nášivky z Doněcké republiky. Pořizoval snímky s bojovníky. Na frontu se podle výpovědi nedostal, protože tam byly hlídky, které je s jeho kamarádem na bojové území nepustily.

Jeho manželka Jelena v úterý u soudu řekla, že je „dobrý tatínek a láskyplný manžel“. Jeho vášní jsou uniformy, které doma zabírají skříně. Sama prý vojenství nerozumí. Manžela žádá, aby nebyl celý ve vojenském, když ji někam doprovází. Synovi, kterému je teď 11 měsíců, manžel kupuje oblečky v armyshopech, dodala.

zen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme