Čeští vojáci budou chránit turecko-syrskou hranici

Česko vyšle do Turecka čtyři vojáky ze spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou. Specialisté budou chránit hranici se Sýrií. Česko o to požádala Severoatlantická aliance. Vyslání čtyř vojáků včera schválila i vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém Patriot | Foto: Reuters

NATO žádá vojáky na období leden až duben. Mise je plánovaná na dobu jednoho roku.

„Dá se předpokládat, pokud bude nasazení Patriotů trvat i nadále, že by se nasazení českých vojáků prodloužilo případně až do konce letošního roku,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek a náčelník generálního štábu Pavel Petr dodává, že je možné, že bude Česká republika požádána o následující rotace i po skončení roční mise.

Češi odletí do Turecka se Slováky a Poláky z 3. spojovacího praporu NATO, aby při operaci dohlíželi na komunikační systémy. K misi by se podle předpokladů Petra Pavla měli připojit koncem ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k nasazení českých vojáků na turecko-syrské hranici zjišťoval redaktor Jaromír Marek

Smyslem mise NATO je ochrana Turecka před případným útokem ze Sýrie, kde již skoro dva roky zuří občanská válka, a není jasné, jak se bude celá situace vyvíjet.

Turecko, které je členem NATO, se cítí být v ohrožení. V červnu loňského roku totiž došlo k sestřelení tureckého letounu s na začátku října přeletělo několik granátů do Turecka, kde došlo k zabití civilistů.

Se Sýrií má Turecko hranici dlouhou přes 800 kilometrů, proto Ankara požádala už v prosinci NATO o lokalizaci systému Patriot, který je schopen případné ohrožující rakety likvidovat ještě ve vzduchu. Turecko tak očekává, že by mohl zemi ochránit před případným útokem.

Češi v podpůrné části projektu Patriot

Rakety Patriot nyní míří do blízkosti hranice z Německa a Nizozemska spolu s obslužným a ochranným personálem. Celkem se do oblasti přesouvá 1 000 vojáků, včetně 4 Čechů. Podle Jana Pejška se jedná o vojáky ze spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou.

„Disponují takzvaným mobilním spojovacím modulem a jsou vycvičeni k jeho ovládání. Jsou to spojaři, kteří jsou předurčeni k tomu, aby v případě potřeby byli vysláni do alianční operace,“ vysvětlil poslání českých vojáků Pejšek a Petr Pavel dodal, že čeští vojáci nebudou přímou součástí systému Patriot.

„Posilují jeho systém velení a řízení, takže vlastně jsou v té podpůrné části,“ upřesnil Petr Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náčelník generálního štábu Petr Pavel byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Náklady na nasazení českých vojáků na syrsko-turecké hranici budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany, který je vyčleněn na zahraniční operace. Přesná částka však ještě nebyla stanovena.

„Vyčíslit náklady v tuto chvíli ještě není možné, protože to bude záviset na přesném technickém ujednání – tedy jaká bude míra podpory, kterou budou našim vojákům poskytovat koaliční partneři,“ zdůvodnil Petr Pavel v Ranním interview Radiožurnálu.

Petr Pavel dodal, že náklady na nasazení českých vojáků budou ve srovnání s již probíhajícími operacemi v podstatě zanedbatelné. Pohybovat se budou podle jeho odhadů v rámci statisíců.

Sýrie má rakety dlouhého doletu typu Scud, které mají dolet stovky kilometrů a mohly by zasáhnout turecká města. Kromě výbušnin mohou také nést jiné druhy hlavic, například chemické.

Jaromír Marek, Klára Bílá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme