Čeští vojáci budou chránit turecko-syrskou hranici

Česko vyšle do Turecka čtyři vojáky ze spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou. Specialisté budou chránit hranici se Sýrií. Česko o to požádala Severoatlantická aliance. Vyslání čtyř vojáků včera schválila i vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém Patriot

Protiraketový systém Patriot | Zdroj: Reuters

NATO žádá vojáky na období leden až duben. Mise je plánovaná na dobu jednoho roku.

„Dá se předpokládat, pokud bude nasazení Patriotů trvat i nadále, že by se nasazení českých vojáků prodloužilo případně až do konce letošního roku,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek a náčelník generálního štábu Pavel Petr dodává, že je možné, že bude Česká republika požádána o následující rotace i po skončení roční mise.

Češi odletí do Turecka se Slováky a Poláky z 3. spojovacího praporu NATO, aby při operaci dohlíželi na komunikační systémy. K misi by se podle předpokladů Petra Pavla měli připojit koncem ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k nasazení českých vojáků na turecko-syrské hranici zjišťoval redaktor Jaromír Marek

Smyslem mise NATO je ochrana Turecka před případným útokem ze Sýrie, kde již skoro dva roky zuří občanská válka, a není jasné, jak se bude celá situace vyvíjet.

Turecko, které je členem NATO, se cítí být v ohrožení. V červnu loňského roku totiž došlo k sestřelení tureckého letounu s na začátku října přeletělo několik granátů do Turecka, kde došlo k zabití civilistů.

Se Sýrií má Turecko hranici dlouhou přes 800 kilometrů, proto Ankara požádala už v prosinci NATO o lokalizaci systému Patriot, který je schopen případné ohrožující rakety likvidovat ještě ve vzduchu. Turecko tak očekává, že by mohl zemi ochránit před případným útokem.

Češi v podpůrné části projektu Patriot

Rakety Patriot nyní míří do blízkosti hranice z Německa a Nizozemska spolu s obslužným a ochranným personálem. Celkem se do oblasti přesouvá 1 000 vojáků, včetně 4 Čechů. Podle Jana Pejška se jedná o vojáky ze spojovacího praporu z Lipníku nad Bečvou.

„Disponují takzvaným mobilním spojovacím modulem a jsou vycvičeni k jeho ovládání. Jsou to spojaři, kteří jsou předurčeni k tomu, aby v případě potřeby byli vysláni do alianční operace,“ vysvětlil poslání českých vojáků Pejšek a Petr Pavel dodal, že čeští vojáci nebudou přímou součástí systému Patriot.

„Posilují jeho systém velení a řízení, takže vlastně jsou v té podpůrné části,“ upřesnil Petr Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náčelník generálního štábu Petr Pavel byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Náklady na nasazení českých vojáků na syrsko-turecké hranici budou hrazeny z rozpočtu ministerstva obrany, který je vyčleněn na zahraniční operace. Přesná částka však ještě nebyla stanovena.

„Vyčíslit náklady v tuto chvíli ještě není možné, protože to bude záviset na přesném technickém ujednání – tedy jaká bude míra podpory, kterou budou našim vojákům poskytovat koaliční partneři,“ zdůvodnil Petr Pavel v Ranním interview Radiožurnálu.

Petr Pavel dodal, že náklady na nasazení českých vojáků budou ve srovnání s již probíhajícími operacemi v podstatě zanedbatelné. Pohybovat se budou podle jeho odhadů v rámci statisíců.

Sýrie má rakety dlouhého doletu typu Scud, které mají dolet stovky kilometrů a mohly by zasáhnout turecká města. Kromě výbušnin mohou také nést jiné druhy hlavic, například chemické.

Jaromír Marek, Klára Bílá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme