Chemický útok se zamaskovat nedá, pravdu odhalí lékaři, říká vojenský expert

Inspektoři OSN v Sýrii zkoumají druhý den okolnosti údajného chemického útoku, který měl na předměstí Damašku připravit o život stovky lidí. Mají ale šanci zjistit, co se opravdu odehrálo, i když se na místo dostali s týdenním zpožděním? Podle bývalého příslušníka elitní protichemické jednotky to až tak složité není, rozhodující přitom budou zjištění lékařů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři OSN hledají na předměstí Damašku stopy po použití chemických zbraní

Inspektoři OSN hledají na předměstí Damašku stopy po použití chemických zbraní | Zdroj: Reuters

„Předpokládám, že vedle chemických expertů tam šli především medical experti, aby zjistili přímo u zasažených osob, jestli byly zasaženy bojovými otravnými látkami. Toto mohou po pěti dnech od útoku skutečně zjistit už jenom lékaři,“ říká Lubomír Šmehlík, který se jako příslušník protichemické jednotky účastnil počátkem 90. let války v Perském zálivu.

Může nějaké vodítko dát i způsob, jaký byly látky nasazeny?

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci expertů, kteří v Sýrii pátrají po stopách chemického útoku, přiblížil v Ozvěnách dne bývalý příslušník protichemické jednotky Lubomír Šmehlík

„Bojové a otravné látky buďto můžou být použity coby vojenský chemický útok. Tomu předchází buďto dělostřelecké bombardování, raketometný útok, letecký postřik a podobně, ale můžou být také použity guerillovým způsobem. A na to už nejsou potřeba žádné výbušniny, dají se použít tak, aby byly zasaženy určité části obyvatelstva. Proto bych se zdráhal vyslovit soud takový, jestli byly použity tou anebo onou stranou.“

Dá se to zjistit i s odstupem týdne, po kterém se tam dostali experti OSN?

„Ano, dá se to zjistit a není to úplně tak složité pro experty. Ale musí mít takovou pravomoc a takový mandát, aby se dostali do těch míst a k těm vzorkům, které by jim ukázaly pravdu.“

Syrská armáda vyklízí velitelské objekty v Damašku, ve strachu z útoku prchají i obyvatelé

Číst článek

Mohou ti, kteří spáchali útok, právě tyto důkazy lidově řečeno zamést?

„Celkem si to nedovedu představit, že by to dokázali úplně zamaskovat. To si myslím, že experti, pokud se na to místo dostanou, jsou schopni stoprocentně zjistit, zda šlo o použití chemických zbraní, nebo jenom o použití otravných látek. Ale jestli k tomu došlo, tak to zjistí lékaři přímo na postižených.“

Jaké následky zanechávají látky, o kterých se spekuluje v souvislosti v útokem na předměstí Damašku?

„To je samozřejmě podle druhu použití otravných látek. U těch, které my můžeme brát v úvahu - to jsou látky nervově paralytické, tak právě ve vzorcích krve se dá celkem jednoduše zjistit, zda cholinesteráza je zablokovaná, nebo není zablokovaná, jestli je zasažená, nebo není zasažená. A podle stupně aktivity cholinesterázy v krvi můžou medici velmi přesně a perfektně zjistit, zda došlo k použití nervově paralytických látek. U dusivých je to zase edém plic, u zpuchýřujících je to potom zhroucení systému buněk a tak dále. Prostě experti si dokážou poradit.“

Vývoj v Sýrii | Foto: ČTK

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme