VIDEO: Psi se učí, jak odhalit koronavirus na letišti. Do akce by je mohli nasadit v lednu

Nová tréninková hala u letiště, psovodi v ochranných oblecích a bedna se vzorky koronaviru. Právě tak celníci v Kněževsi u Prahy cvičí psy, kteří mají poznat člověka s onemocněním covid-19. Zvládnout to chtějí do konce roku, aby už v lednu mohli začít odhalovat koronavirus u cestujících na pražském letišti.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od klasického výcviku se práce zdejších psovodů liší hlavně v tom, že na sobě mají ochranný oblek a brýle. „Pracujeme s potenciálně rizikovými věcmi, což normálně neděláme. Je tak kladen důraz na bezpečnost nás i psů,“ říká Lenka Dyntarová z Celní správy, který na Letišti Václava Havla pracuje dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S odhalením koronaviru na pražském letišti budou pomáhat speciálně vycvičení psi. Poslechněte si reportáž Václava Štefana

Samotný výcvik pak bude už podobný tomu klasickému. „Dám mu třeba novou látku a odměňuji ho, pokud se o ni zajímá. Postupně tím vytvářím značení, které po něm chci, aby pak u dané látky zalehl. Když si jsem jistá tím, že látku zná, tak mu začínám dávat klamné pachy, u kterých naopak nechci, aby ho zajímaly,“ dodává psovodka.

Celkem šest psů bude policie cvičit v bezprostřední blízkosti letiště v nové hale, kde jsou psovodi vybaveni všemi potřebnými pomůckami - například bednou s přihrádkami, v nichž se psi učí hledat vzorky. „Jsou to psi, kteří jsou vycvičení na detekci omamných a psychotropních látek, tabáku, bankovek nebo zbraní,“ vysvětluje zástupce generálního ředitele Celní správy Pavel Kotraba.

V hale nechybí ani ionizační zařízení, které bude dezinfikovat pomůcky. Výcvik psů by měl být hotový do konce roku. Pak budou své schopnosti prověřovat v terénu. Počítá se s nimi na letišti, ale v budoucnu by mohli najít uplatnění například i v domovech pro seniory.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme