Čunek: Sociální dávky jsem nezneužíval

Místopředseda české vlády Jiří Čunek odmítl, že by v 90. letech zneužíval sociální dávky. Ty prý pobíral v souladu s tehdy platnými zákony. Čunek zároveň na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že část ze tří a půl milionu korun, které měl v době, kdy sociální dávky pobíral, na účtu, měl pouze ve správě. Některým lidovcům i koaličním partnerům ale takové vysvětlení nestačí. Senátorský klub KDU-ČSL už dokonce vyzval Čunka, aby odstoupil z funkce vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj i předsedy strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Žádný zákon jsem neporušil - tvrdí Jiří Čunek. Z peněz, které v roce 1998 vložil na své účty, pocházel zhruba jeden milion z jeho úspor, zbytek měl údajně ve správě. Takovým vysvětlením se Jiří Čunek brání informacím o tom, že mohl zneužít sociální systém.

"Podle tehdy platného zákona dávky vyměřovala a vyplácela Správa sociálního zabezpečení z příjmů, a nikoliv z majetku. Je pravda, že v té době jsem měl dlouhodobé úspory. Tyto úspory pocházejí ze zdaněných příjmů uspořených v předchozích letech," řekl Čunek. Proto prý nárok na sociální dávku nijak neovlivnily.

Nová aféra Jiřího Čunka podle jeho stranických kolegů není jen otázkou porušení zákona, ale hlavně morálky. Politik, který v době, kdy měl na účtech úspory milion korun a využíval sociální systém, je pro většinu námi oslovených lidovců nepřijatelný.

"Není důležité, zda to bylo, či nebylo v souladu se zákonem. Je to prostě hranice lidské slušnosti. Není možné čerpat ze sociálního systému a přitom disponovat miliony," řekl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.

Stejně mluví i koaliční partneři. Například lídr zelených Martin Bursík. "Tohle je vážný problém, který pan předseda musí vysvětlit, jinak to snižuje důvěryhodnost nejen jeho, ale i celé vlády," dodal.

Jiří Čunek má na vysvětlení a doložení původu peněz na účtu i toho, zda jimi mohl disponovat nebo ne, čas do příštího úterý, kdy se sejde širší vedení strany. Pokud se lidovcům nebudou zdát Čunkovy argumenty věrohodné, vyzvou ho k odstoupení.

K odstoupení z funkcí místopředsedy vlády, ministra pro místní rozvoj i předsedy strany už Čunka vyzval senátorský klub KDU-ČSL. Místopředseda lidoveckých senátorů Josef Kalbáč řekl, že dva vyslanci klubu to Jiřímu Čunkovi oznámili ještě před jeho tiskovou konferencí. Tam ale Čunek řekl, že žádná výzva k rezignaci nepřišla.

"Senátorský klub KDU-ČSL se usnesl, že vyzve svého člena senátorského klubu pana Čunka, aby odstoupil z funkce prvního místopředsedy vlády České republiky, zároveň i z funkce ministra pro místní rozvoj a taktéž z funkce předsedy KDU-ČSL. Oba kolegové údajně jednali s panem kolegou Čunkem před zahájením tiskové konference, oba shodně tvrdí, že mu tento názor klubu tlumočili," upřesnil senátor.

Josef Kalbáč míní, že podobně by se měli zachovat i lidovečtí poslanci. Ti se podle šéfky klubu Šojdrové pravděpodobně ještě sejdou, aby situaci znovu posoudili.

Také lidovecký poslanec KDU-ČSL Pavel Severa je k vysvětlení Jiřího Čunka skeptický. "Pokud nepředloží nějaký doklad o tom, že jeho soused vyhrál v loterii deset milionů a dal mu je do správy, aby o tom manželka nevěděla, tak to hájitelné není, protože si neumím vysvětlit důvody, jak přišel k takovým částkám a zároveň, že bral sociální dávky. Je v tom takový rozpor, který neumím pochopit, dokud mi ho nevysvětlí," řekl Severa.

Další informace zde.

Vilém Janouš, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme